(překlad článku BirdLife International)
Nový druh z čeledi pěnicovitých byl popsán z oblasti vápencových krasů Vietnamu a Laosu týmem vědců z BirdLife International, Institute of Ecology and Biological Resources, Swedish University of Agricultural Sciences, Swedish Museum of Natural History a Wildlife Conservation Society.
Nový druh, který byl pojmenován „Limestone Leaf-warbler Phylloscopus calciatilis“ (snad budníček krasový – pozn. překlad), se morfologicky velice podobá budníčkovi sírožlutému Phylloscopus ricketti. Je ale o poznání menší s větším zobákem a okrouhlejšími křídly. Určující jsou jeho hlasové projevy a zpěv. Podle analýz mitochonriální a jaderné DNA je tento druh příbuzný budníčkovi sírožlutému a budníčkovi žlutoprsému Phylloscopus cantator.
„Ačkoli se jedná o výsledek kolektivního úsilí několika institucí a jednotlivců, přesto bych rád poděkoval jmenovitě Peru Alstromovi, vedoucímu týmu, který převzal odpovědnost za tu nejtěžší část prací a podařilo se mu dát dohromady výsledky všech těch výzkumů a analýz“, prohlásil Jonathan Eames, programový manažer BirdLife International v Indočíně.
Původně byl tento druh určen jako budníček sírožlutý, což byl sám o sobě velice zajímavý nález, protože jeho hnízdiště bylo nalezeno o více než 1.000 km jižněji od jeho předpokládaného hnízdního areálu v Číně. Později bylo zjištěno, že jeho zpěv se podstatně liší od budníčka sírožlutého a proto bylo přistoupeno k jeho dalšímu studiu. Vědci z BirdLife a Institute of Ecology and Biological Resources dokázali, že se v tomto případě jedná o druh vázaný svým výskytem na krasovou vápencovou oblast centrálního Vietnamu. Typový popis zkoumaného druhu je publikován v posledním čísle Ibisu, což je mezinárodní časopis věnovaný výzkumům v oblasti avifauny, který vydává Britská ornitologická unie (British Ornithologists Union).
„Oblast vápencového krasu na území Laosu a Vietnamu je známá vysokou úrovní druhové diverzity rostlin, bezobratlých a savců“ – Jonathan Eames, BirdLife
„Oblast vápencového krasu na území Laosu a Vietnamu je známá vysokou úrovní druhové diverzity rostlin, bezobratlých a savců. Její význam z hlediska ptačích druhů byl doceněn teprve relativně nedávno.
Nyní je známo, že na oblast krasu jsou vázány svým výskytem čtyři ptačí druhya. Jeden z nich, timálie laoská Stachyris herberti, byla znovu objevena ve stejné oblasti jako nový druh budníčka vědci z BirdLife v roce 1994 poté, co nebyla spatřena 64 let.
Uvnitř známého areálu výskytu těchto druhů se nacházejí rozsáhlé oblasti lesnatého krasu a patří sem také Hin Namno National Protected Area v Laosu a Národní park Phong Nha-Ke Bang ve Vietnamu. Sice se předpokládá, že žádnému ze zmíněných druhů nehrozí bezprostřední ohrožení, ale ochranný status těchto taxonů je nutné řádně posoudit taxonomickou pracovní skupinou BirdLife (BirdLife Taxonomic Working Group). Ta zařadí tyto „nové“ druhy do kategorie podle jejich míry ohrožení, podle které budou později zaneseny do IUCN Červeného seznamu (jehož správou je BirdLife pověřena).
Členové BirdLife – Jonathan Eames a Le Trong Trai – jsou tedy nyní zodpovědni spolu se svými kolegy za objevení a popsání čtyř druhů ptáků, které jsou pro vědu téměř neznámí a kteří pocházejí z Vietnamu. Krom zcela nového druhu budníčka se jedná se o timálii výšinnou Actinodura sodangorum, sojkovce konkakinhského Ianthocincla konkakinhensis a sojkovce vietnamského Trochalopteron ngoclinhense. Těmto pracovníkům se již podařilo popsat 13 nových poddruhů z území Kambodži a Vietnamu.