birdwatcher.cz

26.12.2021: Samé pěkné druhy

V sobotu nachumelilo a díky mrazivým teplotám se teď drží dokonce i ve městě sníh. Moc se mi do té zimy nechce, když teploměr na balkoně ukazuje šest pod nulou. Ale kdy jindy? Je třeba vyvalit ten vánočním hodokvasem bobtnající pupek ven. Navíc je v polích pod Pálavou spousta hus a kamarádi mezi nimi pozorovali dokonce modrou formu husy sněžní. Tož tak, pořádně se nabalit a jede se.

Prvním pár desítek hus proti mně letí už kousek pod Brnem v úrovni Syrovic. Tentokrát vynechávám rybníky, které jsou stejně pod ledem a mířím k tradičním místům, kde se husy dají pozorovat, tedy k Drnholci. Silnice mimo hlavní tah na sobě mají ujetou vrstvu sněhu. Trochu to klouže. Husy opravdu čekají tam, kde byly už před několika dny. Odhadem tak šest tisíc běločelek. Mírně pofukuje. Stativák chystám do závětří za auto a jdu číst, pěkně zleva doprava. Hned mezi prvními husami sedí na sněhu berneška bělolící. Mezi běločelkami je jen několik desítek hus velkých, nacházím skupinku hus tundrových, ale také dvojici, která má znaky husy polní – dlouhý úzký a téměř celý oranžový zobák s rovnými hranami čelistí, na který hladce navazuje čelo. Hm, už dlouho jsem takové ptáky neviděl. Po průletu orla mořského se hejno přeskupuje a já zjišťuji, že je ptáků spíš 7000 než méně. Když jsem přijel, dosti velké množství hus se motalo kus dál k severu. Jedu se podívat, jestli nejsou někde poblíž. Kdepak, musely letět ještě dál. Zato nacházím šest krkavců a hejno pěvců – strnady obecné a rákosní, pěnkavy, konopky… Ještě chvíli pak koukám do hus a vyrážím dál.

Sjíždím k hrázi mezi Dyjí a Mušovskou zdrží. Podél břehu loví stovky lysek. Dost dlouho mi trvá, než si všímám turpana hnědého. Počítám asi 55 čírek obecných, šedesát morčáků velkých, kolem profrčí ledňáček a z jednoho turpana jsou najednou čtyři. Jeden je dokonce samec.

U Pasohlávek najíždím na hlavní tah na Mikulov. Za jízdy zjišťuji, že na vodě kolem kostelíku žádné husy nejsou. Pokračuji k Dolním Věstonicím a parkuji na hrázi u přepadu. Mezi ostrůvky a hrází jsou stovky kachen, poláků velkých, chocholaček… hned proti mně plavou na kraji hejna čtyři kaholky a když se mrknu na rákosové břehy ostrůvků, počítám na větvích visících nad vodou 17 kormoránů malých. Pořád jich na Novomlýnských nádržích zimuje asi stovka.

Stačí přejít korunu hráze a stativák zamířit na Novomlýnskou zdrž. Nedaleko od břehu plave potápka rudokrká. Široko daleko na hladině svítí černobílí hoholi, ale pak narážím i na další pěkný druh, který odsud byl hlášen. Jde o dvojici turpanů černých, z nichž jeden je také samec. To se u nás nevidí každý den. Turpani jsou bohužel hodně daleko na pořízení dokumentace. Dost dlouho pospávají a pak se vytrvale potápí.

Je po dvanácté. Mrknu znovu na Mušovské zdrži ke kostelíků, jestli se nepřiletěly napojit nějaké husy a pak se ještě jednou podívám k Drnholci.

Na vodě jsou jen kachny, ale na poli u Drnholce se husy stále pasou. Většinou sedí a vyzobávají zpod sněhu stébla ozimu. Ještě než lezu z auta, vidím nedaleko na plotě teple oranžovou hruď nějakého pěvce. Překvapivě jde o bramborníčka černohlavého, o samce, jak zjišťuji dalekohledem. Než ale vymotávám foťák, pták odlétá. Není to poprvé, co ve zdejších končinách tento druh zimuje.

Teď je čas na husy. Znovu se do nich zavrtávám stativákem. Nacházím dvě bernešky bělolící. Tentokrát jsou pospolu, ale jen do té doby, než hejno znovu zvedá orel mořský. Pak už se každá zdržuje v jeho jiné části. Je to krásná kochačka. Nohy mi sice mrznou, ale vždy když dojedu na konec hejna, říkám si, ještě jednou… A vyplácí se. Poté, co několikrát opakovaně nacházím bernešky bělolící, mi do zorného pole vstupuje berneška tmavá. Pěkné. Pořizuji i několik cvaků jako dokumentaci. Z okolí se ozývá střelba. Myslivci se snaží dohnat, co jde. Po půldruhé hodině to balím. Budou dvě odpoledne. Když odjíždím, přeletuje nad neklidným hejnem dvojice luňáků červených. Husy se sice přeskupují, ale neodlétají. Mějte se, holky!

Tento krasavec – ledňáček říční (Alcedo athis) – mi přistál kousek od auta na hrázi u Dolních Věstonic.

Dokumentační obrázek dvojice bernešek bělolících (Branta leucopsis).

Pokus o dokumentaci bernešky tmavé (Branta bernicla).

A nakonec se ukazuje ještě jednou bramborníček černohlavý (Saxicola torquata).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *