Název tohoto příspěvku je sice strohý, ale pro mě osobně je více než výmluvný. Přibližně za tři roky fungování webu dodinart.ic.cz, se cifra zobrazující jeho návštěvnost přiblížila hodnotě 250.000. Nebude to trvat dlouho a můj amatérský birderský web zaznamená čtvrtmiliontou návštěvu. Nechci se tu nadýmat pýchou, ale nedá mi to, abych se nad tímto faktem alespoň krátce nepozastavil.
Je to přibližně rok a půl, co jsem v příspěvku s obdobným názvem – 100.000 – stručně shrnul historii a vývoj tohoto webu. Tehdy jsem se ocitl na prahu svého stotisícího návštěvníka a o svoje pocity jsem se chtěl podělit. Přišlo mi fascinující, že se vlastně pod každou cifrou v tabulce návštěvnosti někdo skrývá. Někdo si vylosuje třeba jen jedno číslo týdně, ale určitě se najdou i tací, kteří se pod různými čísly objeví v počítadle webu i několikrát denně. Vždy jsou to ale anonymní přístupy, které si s nikým konkrétním nemohu (nebo i mohu, ale bez záruky) spojovat. Proto mě potěšil velice milý mail, který jsem dostal několik dní po zveřejnění zmíněného příspěvku od Zdeňka Součka. Snad mu nebude vadit, když ho teď opíšu:
Dnes jsem si odučil hodinu v devítce, přišel jsem do ředitelny, otevřel jsem si Vaše stránky a bylo tam číslo 99 999. Tak jsem neodolal a otevřel jsem si to z druhého počítače ještě jednou. Bylo 11,44 hodin a byla tam rovná stotisícovka. Zkopíroval jsem si ji a přiikládám ji v příloze. Blahopřeji k tomuto číslu a přeji mnoho úspěchů v další birdwatcherské i osvětové činnosti. Těším se na setkání v pátek 6. března ve Velkých Bílovicích. Zdeněk Souček
Mým velice konkrétním návštěvníkem s číslem 100.000 se tedy stal 24. února 2009 Zdeněk. V průběhu dalších týdnů a měsíců se z onoho elektronického šera neznámých návštěvníků vylouply další konkrétní tváře. Někteří se se mnou dali do řeči v terénu, jiní mi poslali mail nebo napsali poznámku do návštěvní knihy a později jsme se potkali venku, ale nejvíc nadšenců se stejným zájmem o ptactvo jsem měl možnost poznat díky nápadu vyhlásit „soutěž“ o nejvyšší počet ptačích druhů pozorovaných na území ČR. Neformální klání pod názvem Czech BirdList Contest bylo uvedeno na web dodinart.ic.cz dne 28. května 2008. Na konci téhož roku už mělo 22 registrovaných soutěžících, o rok později 29 soutěžících a před nedávnem jsem do výsledkové listiny zapisoval už 46. jméno. Díky e-mailové konferenci soutěžících založené 26. března 2009 mezi námi probíhá velice čilá korespondence a dvakrát jsme už zorganizovali setkání spojené se společnou exkurzí do terénu. Dá se říci, že právě svému webu vděčím za to, že jsem se seznámil s řadou zajímavých lidí, se kterými není těžké najít společné téma rozhovorů.
Přesto se snažím neustrnout a zkouším vymýšlet nová témata, která by zvýšila atraktivnost webu. Krom osvědčeného fotozápisníku a rubriky ptactvo ve světě, do které čas od času přidávám popis ornitologických zajímavostí další nové země, je tu seriál Putování za jeřáby, ve kterém se dá najít popis sedmnácti zastávek na evropské tahové cestě jeřábů popelavých a nově vzniknula rubrika rady a návody, která je určená především pro začínající birdery a kterou bych chtěl rozšířit nejen o svoje příspěvky, ale i o překlady ze zahraniční (anglické) literatury, jejíž množství je skutečně nepřeberné. V budoucnu by pak mohly mít všechny příspěvky této rubriky ve shrnující formě podobu jakéhosi birdwatcherského manuálu. Počet aktualizací webu se stále pohybuje někde mezi 14. a 16. měsíčně, což je cca 150 aktualizací ročně. Tohle číslo je patrně už hraniční, pokud je naplněno příspěvky jediného člověka, který je tvoří ve svém volném čase. 🙂
Delší dobu také koketuji i s novou podobou webu. Grafický návrh už existuje, ale jedinou překážkou, na kterou opakovaně narážím, je nedostatek času, ve kterém bych byl schopen vstřebat a uchopit nástroje redakčního systému Joomla, pod který bych chtěl výhledově web převést. Kdyby se našel někdo znalý a ochotný pomoci, tak bych mu byl velice vděčný.
Jak vidíte, tak se web snažím nezanedbávat a byť zůstává vzhledem víceméně stejný, tak se obsahově rozvíjí a košatí. O jeho životnost se budu starat i nadále tak, aby nezašel na úbytě jako řada jiných webů, které jejich autoři sice s nadšením uvedli do života, ale neuvědomili si, jak časově náročná je jejich pravidelná aktualizace.
Znovu bych chtěl poděkovat za přízeň všech Vás, anonymních návštěvníků, i těch, se kterými se už osobně znám. Pravdou zůstává, že bych rád věděl, kdo bude tím, kdo vstoupí na tento web s číslem 250.000. Pokud si někdo při brouzdání netem všimnete, že jste to právě Vy, tak mi prosím napište. Byl bych rád, kdyby i tohle kulaté číslo mělo svoji konkrétní tvář.