Asi to dnes nebude jako minulá neděle přes kopírák. Sice ven vyjíždím zase v neděli a zase po sobotní práci, a vlastně i stejným směrem, ale cítím, že by to dnes mohlo být jiné. Vlastně ještě někde v úrovni Modřic netuším, kam dnes přesně zamířím. Chci to nechat až na momentální rozhodnutí. Budu se pohybovat kolem rybníků a nádrží pod Pálavou, a tam je těch pěkných míst nepřeberně.
Obloha je zatažená, panuje podzimní šedivo a mírně pofukuje. Těsně pod Pohořelicemi mě napadá, že bych mohl tradičně mrknout na hnojiště v polích, ale už když je mám na dohled, vidím kousek od něj parkovat celou řadu aut. Nejspíš myslivci, škoda, jede se dál.
Sjíždím na Novou Ves a od severu se dostávám k Novoveskému rybníku. Na první pohled je jeho hladina prázdná, ale stativák je jako oko velkého bratra. Podél jižního břehu, pěkně v závětří, se skrývají kachny a mezi nimi i čtyři ostralky, dvacítka čírek obecných a 50 lžičáků. Nacházím své první letošní morčáky malé této zimy a nad rybníkem tam a zpět černobíle bliká křídly čtyřicítka čejek.
Starý rybník je na bahně, ale i z něho pokřikují skoro tři stovky hus velkých. Nejvíc to ale žije hned vedle v lese. Ze strouhy zapíská ledňáček a na kraji opadaného luhu se co chvíli ukáže nějaká ta sýkora a pěnkava, zvonek nebo hýl, v korunách poletují desítky dlasků, dokonce se ozve zpěv střízlíka, vábení králíčků a nakonec je tu i rodinka mlynaříků. A na obloze jsou stále vidět menší hejna hus běločelých. Už u Novoveského přeletovaly západním směrem asi někam na pastvu v polích.
Zpět na silnici kupuju benzín a na křižovatce pokračuju na Ivaň. Z Ivaně ale jedu rozbahnělou polní cestou kolem soutoku Svratky a Jihlavy směrem k nejsevernějšímu bodu Věstonické zdrže. V těchto končinách se před dvěma roky dal vidět pelikán bílý. Teď je tu další ledňáček a trylkující střízlík. Nejpočetnější kachnou na vodě je překvapivě kopřivka. Celkem jich počítám pětasedmdesát. Na jednom z ostrůvků se živí dvojice mladých orlů mořských. Je zajímavé si uvědomit, kolikrát za ta léta jsem už leckterou zdejší lokalitu navštívil a co všechno jsem na ní viděl, s jakými vzpomínkami se pojí, leckdy tak zasunutými, že si je vybavím až na místě. A z posledních stromů, které pamatovaly ještě lesy před zatopením a které roky čněly z vodní hladiny, jsou teď už jen pahýly a okolí se postupně mění, jako všechno kolem.
Dalším z mých oblíbených míst jsou schody u Strachotína. Auto nechávám u dědiny a jdu se projít po břehu. Tady je vodní hladina opravdu opuštěná. Jen několik kormoránů a kachen. Blízko břehu ale loví tři kaholky, o chvíli později přede mnou třepetavě vzlétá jeden zapomenutý pisík, a když už jsem za zatáčkou a mám před sebou severní cíp nádrže, náhle je na vodě několik set kachních siluet. Vytahuji stativák a zjišťuji, že většinu z nich tvoří hvízdáci – 330 ptáků. Tento druh na Novomlýnské zdrži umí zimovat v pěkných počtech. Sněhule nepotkávám ani při zpáteční cestě a konopky žlutozobé už jsem tu taky roky neviděl.
Chvíli ještě koukám na tisíce kachen na Věstonické zdrži. Napřed jsem myslel, že jsou to husy, ale v roztahaném hejnu jsou to opravdu stovky a stovky kachen a poláků velkých. I hoholů severních počítám šedesát.
Po celou dobu, co jsem se pohyboval u Strachotína, nade mnou přelétaly další a další husy směrem k západu. Když pak opouštím Horní Věstonice, vidím, že se větší hejna točí nad poli někde mezi nádržemi a Dolními Dunajovicemi. A opravdu tam na kraji oraniska severské husy nacházím. V dolíku asi 500 m ode mě odpočívá asi 4000 hus běločelých a několik stovek hus velkých. Vzduch se mírně tetelí a husy jsou hodně daleko. Postupně nalézám tři červené límce, ale za těchto podmínek odečíst nejdou. Na kraji hejna zasvítí i černobílá hlava bernešky bělolící. Netrvá to dlouho a husy se zvedají. Větší část míří na vodu. Ještě chvíli hledím do těch, co se vrátily na pole, ale pak to balím. Dnešních pár hodin venku bylo fajn.