birdwatcher.cz

19.11.2022: Seveřanky

Přišla zima. Teploměr za oknem prvně ukazuje záporné hodnoty, obloha je šedivá a drobně sněží. Ven se mi moc nechce. Zimě teprve budu muset přivyknout. Zato malý Jožka je nadšený. Včera jsme si slíbili, že spolu vyrazíme do terénu a naše role se tohle ráno výjimečně obracejí. Zatímco já nikam nespěchám, Jožka na mě pokřikuje moje obvyklé fráze, abych pohnul a nezdržoval. Vždyť jo, už jdu.

Chvílemi se objevuje modrá obloha a chvílemi je zataženo. Pod úrovní Pohořelic si všímám na kukuřičném strništi odpočívajících husí. Je čas zaměřit pozornost právě na ně. Objíždíme lán polí a zastavujeme na kraji polní cesty. Husy běločelé jsou pár stovek metrů od nás, ale díky příhodným podmínkám jsou nádherně čitelné. Moc jich není, jen asi 750. Začínám pěkně zleva a brzy nacházím na jedné běločelce světle zelený límec (R76). Tohle mi dělá radost, už dlouho jsem žádnou seveřanku neodečetl. (Jedná se o ptáka límcovaného v roce 2014 v Nizozemsku, který byl ještě v roce límcování zaznamenán na východě Maďarska. V následujících letech se zdržoval jen v Nizozemsku a Německu. Takhle daleko na východě je odečtena zase až letos).

Kolem poletuje hejnko stehlíků, ozývá se zvonek a hlasy pasoucích se hus. Jsem rád, že jsme nad nimi nemávli rukou a zajeli si je pěkně prohlédnout. Jsou to první severské husy této zimy. Když je projíždím potřetí, téměř vykřiknu, když nacházím dospělou husu malou. Pták s typickými znaky, tmavý krk a hlava, ta je malá, kulatá, s drobným růžovým zobákem, bílá skvrna jdoucí v oblouku nad oko a výrazný žlutý kroužek kolem oka. Kochám se jí, když kousek od ní zvedá hlavu od pastvy další husa malá. Během chvilky se vedle ní objevuje mladý pták. Takže tu máme rodinku. Ukazuji je ve stativáku Jožkovi a když si je pak znovu prohlížím, necházím ještě jednoho mladého ptáka. Čtveřice se drží stále při sobě. Zkouším víceméně naslepo cvaknout několik desítek obrázků hejna foťákem. Moc tomu nedávám. Moje dlouhé sklo je na ně krátké, navíc se stále pasou a hlavu zvedají jen zřídka. Ale je to krása. Ptáky lze stativákem poměrně snadno dohledat, když zhruba vím, ve které části hejna se nacházejí.

Přibližně od Starého rybníka slyšíme křik. Ve vzduchu se tam točí tisíce husí. Tohle bude náš další cíl. Množství ptáků je sice ve vzduchu a míří se napojit k rybníku, ale na blízkém poli jich sedí ještě daleko více, odhadem asi 10000. Obloha se právě čistí a vzduch nad zemí se začíná tetelit. Nejsem schopný odečíst červený límec husy velké, který nacházím. Ani vzdálenější ptáci už moc čitelní nejsou. Nevadí, přejedeme ke Starému rybníku a počkáme, až přiletí za námi.

Na hladině rybníka je živo. Už teď tu popíjí, koupe se a čistí dalších asi 5000 ptáků. Slunce máme za zády a nad chladnou vodou se přece jen vzduch netetelí. Brzy se od západu ozývá mohutný křik a obloha se plní letícími husami. Jsou všude. Je to velkolepá podívaná. Celé osazenstvo se z polí přesouvá na vodu a vytváří mohutný plovoucí koberec husích těl. Odečítám dva červené límce (J11 a S56). Docela mě překvapuje, že v tak velkém hejnu není vidět ani jedna berneška. Ale je možné, že tu někde bude. Nejvzdálenější ptáci jsou hodně nahusto a téměř u protějšího břehu. Následující půl hodinu nadšeně rejdím dalekohledem mezi tisíci a tisíci ptáků.

Na závěr přejíždíme ještě k hrázi mezi Dyjí a Mušovskou zdrží VDNM. Hladina se zdá být prázdná, ale i tady odhalí silně zvětšující monokulár pár pěkných kachen. Jsou tu už morčáci velcí, nedaleko plave ostrůvek dvaceti kopřivek, objevuje se hohol a jedna kaholka, nacházíme potápějící se skupinku turpanů hnědých (6 ex.) a rozptýleně svítí na hladině tři desítky roháčů.

Na zimu je třeba zvykat si postupně. Nebudeme to déle natahovat. Láká nás představa oběda a tepla. Z dnešního krátkého terénu jsem nadšený. Tolik hus, tolik mých oblíbených hus přilétlo. Zase za nimi budu vyjíždět do polí. Navíc rodinka hus malých a límec z Nizozemska. Dokonalost.

Zde je patrná zvednutá hlava jedné z dospělých hus malých (Anser erythropus).

Stejný jedinec s krkem sklopeným a nataženým před sebe – husa malá (Anser erythropus).

Husy běločelé (Anser albifrons) přilétající se napojit k rybníku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *