Oficiální název: Mauritánská islámská republika Hlavní město: Nouakchott Rozloha: 1,030,700.00 km2 Počet obyvatel: 2,667,859 (r. 2000) Oficiální jazyk: Hasaniyanská arabština (oficiální), Pular, Soninke, Wolof (oficiální), Francouzština Státní zřízení: republika Hlavní náboženství: islám 100% Čas: SEČ -1 Měna: 1 ouguiya (UM) Víza: O vízum je možno požádat zastupitelský úřad Mauretánie v Moskvě, praktičtější je vyřídit si je na Generálním konzulátu Mauretánie v Casablance.Vízum je rovněž možné získat na hranicích Mauretánie, vč. letiště. Doporučuje se před cestou ověřit u příslušného zastupitelského úřadu Mauretánie, zda se podmínky pro přicestování nezměnily. Podrobné informace: wikipedia, ministerstvo zahraničních věcí ČR |
1. Přírodní podmínky
Mauritánská islámská republika leží v severozápadní africe při pobřeží Atlantského oceánu. Povrch je převážně nížinatý, pouštní. Podnebí je tropické suché, jen na jihu vlhčí s krátkým letním obdobím dešťů (zdroj: bedekr.cz).
Maroko se může pochlubit nejbohatší avifaunou ze zemí na sever od Sahary, jediným známým zimovištěm kolihy tenkozobé na světě, dobře zpracovanými terénními příručkami, plejádou nejrůznějších přírodních krás a výbornou infrastrukturou. To vše z něj dělá velice populární cíl ornitologických výprav.
2. Čas k návštěvě
Mauritánie je sluncem rozžhavená od dubna do října a po zbytek roku je velice horká. Mírně chladné období přichází s prosincem a trvá do února. Jedná se o nejvhodnější termín k návštěvě. Déšť je v Mauritánií vzácností.
3. Doprava
Místní doprava najmutými automobily je velmi drahá v místech, kde jí lze využít. V případě podrobnějšího průzkumu země, který vás zavede mimo dvě silnice protínající zemi, je nutností terénní automobil s pohonem 4×4 a kompas. V zemi funguje také několik vnitrostátních leteckých linek.
4. Ubytování a stravování
Levné hotely v Mauritánii vlastně neexistují. Doporučené je kempování.
Většina jídel je tvořena rýží s se skopovým masem, kuřecím, rybím a dokonce velbloudím masem. Pivo je zakázáno na veřejných místech. Místním nápojem je čaj.
5. Bezpečnost a zdraví
Doporučeno je očkování proti žloutence, tyfu a žluté zimnici. Vhodná je prevence proti malárii.
6. Ptačí druhy
Odlehlá Mauritánie je více známá díky obrovským množstvím zimujících bahňáků z oblasti palearktu, než díky své africké avifauně. Birdeři, kteří překonají problémy s velkou vzdáleností, se špatnými silnicemi, s téměř žádným ubytováním a s pouštním sluncem, mohou vidět řadu zajímavých druhů včetně specialit obývajících biotopy aridní savany.
Sedm z desíti endemických čeledí afrického kontinentu se vyskytuje v Mauritánii. Patří sem např. dropovití a skřivanovití.
V Mauritánii bylo zaznamenáno celkem 541 druhů ptáků, což je o 80 více, než v Maroku a o 80 méně, než v Mali. K místním zajímavostem patří luněc vidloocasý (Chelictinia riocourii), drop núbijský (Neotis nuba), drop arabský (Ardeotis arabs), drop obojkový (Chlamydotis undulata), běhulík pestrý (Pluvianus aegyptius), lelek zlatý (Caprimulgus eximius), leskoptev ocelová (Lamprotornis pulcher), skřivan západoafrický (Mirafra cordofanica) a vrabec hnědohřbetý (Passer luteus).
7. Zajímavé lokality
Národní park Banc d´Arguin
Na tomto mezinárodně významném zimovišti palearktických migrantů, které se nachází na severozápadním pobřeží Mauritánie, bylo zaznamenáno přes dva miliony bahňáků. Na okolních lagunách, v zálivech, bahnitých pláních a písečných březích, které obklopuje poušť, hnízdí pelikáni, plameňáci a vrabec hnědohřbetý.
V případě plánované návštěvy kontaktujte Ministre de la Peche et de l´Ékonomie Maritime, BP 137, Noukachott nebo správu národního parku sídlící v Noadhibou (letecké spojení s hlavním městem Nouakchott). Vrabec pustinný (Passer simplex) byl pozorován severně od Tanoudertu, vrabec západoafrický se vyskytuje v okolí Cansada.
Seznam vybraných druhů pozorovaných v Mauritánii
Buřňák Bulwerův (Bulweria bulwerii), buřňáček běločelý (Pelagodroma marina), buřňáček madeirský (Oceanodroma castro), anhinga africká (Anhinga rufa), kačenka běloboká (Nettapus auritus), bukáček zakrslý (Ixobrychus sturmii), kladivouš africký (Scopus umbretta), luněc vidloocasý, orel Wahlbergův (Aquila wahlbergi), orel bojovný (Polemaetus bellicosus), hadilov písař (Sagittarius serpentarius), poštolka rezavá (Falco alopex), orebice pouštní (Alectoris barbara), frankolín Clappertonův (Francolinus clappertoni), drop Denhamův (Neotis denhami), drop núbijský, drop arabský, drop obojkový, dytík africký (Burhinus senegalensis), dytík skvrnitý (Burhinus capensis), běhulík pestrý, čejka laločnatá (Vanellus albiceps), zoboun africký (Rynchops flavirostris), stepokur saharský (Pterocles senegallus), stepokur korunkatý (Pterocles coronatus), holub sahelský (Treron waalia), papoušek senegalský (Poicephalus senegalus), lelek egyptský (Caprimulgus aegyptius), lelek zlatý, vlha zelenočelá (Merops bulocki), vlha núbijská (Merops nubicus), mandelík sahelský (Coracias abyssinica), vousák červenožlutý (Trachyphonus margaritatus), datel pustinný (Dendropicos elachus), straka ostroocasá (Ptilostomus afer), ťuhýk vousatý (Laniarius barbarus), lesknáček senegalský (Batis senegalensis), leskoptev ocelová, pěvec černý (Cercotrichas podobe), cistovník skvrnitoocasý (Cisticola aridulus), prinie Temnickova (Spiloptila clamans), pěnicovec žlutořitný (Eremomela icteropygialis), moudivláček sahelský (Anthoscopus punctifrons), skřivan západoafrický, skřivan plavobřichý (Eremalauda dunni) a strnad hnědohřbetý (Emberiza affinis).