birdwatcher.cz

Libye

Oficiální název: Libyjská arabská lidová socialistická džamáhíria
Hlavní město: Tripoli
Rozloha: 1 759 540 km2
Počet obyvatel: 5 631 585
Oficiální jazyk: Arabština
Státní zřízení: diktatura
Hlavní náboženství: Naprostá většina obyvatel (97%) jsou Muslimové – Sunnité málikového madhabu. Islám je státním náboženstvím.
Čas: SEČ +1
Měna: libyjský dinár (LYD)
Víza: Cestující do Libye musí být vybaven cestovním pasem, jehož platnost přesahuje minimálně o 6 měsíců předpokládanou dobou pobytu a platným libyjským vízem. Pas nesmí obsahovat platné nebo použité vízum do státu Izrael, jakož i razítka izraelské hraniční kontroly.
Občané ČR potřebují k cestě do Libye vízum. Libyjské vízum je možno získat v Lidové kanceláři Libye v Praze (Lidová kancelář = velvyslanectví), na libyjských hranicích není možno při individuální cestě vízum obdržet.
Podrobné informace: wikipedia, ministerstvo zahraničních věcí ČR

1. Přírodní podmínky

Libyjská arabská lidově socialistická džamahíríja leží v severní Africe u pobřeží Středozemního moře. Území není příliš výškově členité a zabírají ho převážně pouště. Podnebí je tu suché, na severu středomořské, ve vnitrozemí kontinentální. Voda se nachází v artézských pánvích (zdroj: bedekr.cz).

2. Čas k návštěvě

Pobřežní část Libye se dá bez problémů projet autobusy, ale na zbytek země je potřeba terénní auto s pohonem na všechny čtyři kola.

3. Ubytování a stravování

Ubytování a jídlo jsou dost drahé.

4. Bezpečnost a zdraví

Doporučeno je očkování proti žloutence, tyfu a žluté zimnici.

5. Ptačí druhy

Velice zřídka navštěvovaná a téměř neznámá Libye má avifaunu podobnou s Marokem a Egyptem. Naštěstí se tu nevyskytují druhy, které by se nedaly snáze pozorovat v jedné z těchto zemí.

Krom porostů maqií v severní části země, je Libye pouštní. Bylo tu zaznamenáno jen 317 druhů ptáků, což je o 100 méně, než v sousedním Egyptě. K místním raritám patří drop obojkový (Chlamydotis undulata). V zimě se dá na severozápadě země zastihnout rehek severoafrický (Phoenicurus moussieri) a pěnice Tristramova (Sylvia deserticola).
V Libyi se dá vidět ostříž popelavý (Falco concolor, jihovýchod), orebice pouštní (Alectoris barbara, sever), drop obojkový (sever), běhulík plavý (Cursorius cursor, sever), stepokur krásný (Pterocles alchata), stepokur saharský (Pterocles senegallus), stepokur písečný (Pterocles orientalis), stepokur korunkatý (Pterocles coronatus), hrdlička senegalská (Streptopelia senegalensis), krkavec hnědokrký (Corvus ruficollis), rehek severoafrický (v zimě), bělořit saharský (Oenanthe leucopyga), bělořit černý (Oenanthe leucura), bělořit černohřbetý (Oenanthe lugens), bělořit šedohlavý (Oenanthe moesta), prinie půvabná (Scotocerca inquieta), pěnice Tristramova (v zimě), timálie akáciová (Turdoides fulvus, severozápad), skřivan pruhoocasý (Ammomanes cincturus) a skřivan pouštní (Ammomanes deserti), skřivan dudkovitý (Alaemon alaudipes), skřivan tlustozobý (Ramphocorys clotbey), skřivánek menší (Calandrella rufescens), skřivan Dupontův (Chersophilus duponti), skřivan růžkatý (Eremophila bilopha), vrabec pustinný (Passer simplex, jihozápad) a strnad pruhovaný (Emberiza striolata).