Ačkoliv Kanárské ostrovy náleží Španělsku a Azory společně s Madeirou Portugalsku, přesto je uvádím společně coby souostroví východní části Atlantiku. Základní informace s přehledovými mapkami k oběma zemím najdete u odkazů, které se jich přímo týkají.
1. Přírodní podmínky
Kanárské ostrovy spolu s Madeirou jsou oblíbenou turistickou destinací. Žijí tu zajímavé endemické druhy a dají se tu vidět vzácné mořské druhy ptáků. Díky skvělé infrastruktuře se na ostrovech dostanete téměř kamkoliv. Azory nemají své endemické druhy, ale hnízdí na nich velké počty mořských ptáků a vyskytují se tu zatoulanci ze Severní Ameriky.
Všechna tři souostroví jsou tvořena malými ostrůvky. Největším z nich je kanárská Fuerteventura (110 km délky).
Kanárské ostrovy jsou sopečného původu s velkými plochami pusté ztuhlé lávy. Západní Kanáry jsou vlhké s bohatší vegetací, zatímco východní ostrovy jsou suché až pouštní. Zbytky původních vavřínových lesů západních Kanárských ostrovů se nacházejí na odlehlých horských svazích ukrytých v mlze a také v nepřístupných rozeklaných částech Madeiry. Na Kanárských ostrovech jsou také porosty pinií.
2. Čas k návštěvě
K návštěvě ostrovů se doporučuje období, kdy hnízdí mořští ptáci, to znamená květen až srpen. Kanárské ostrovy mají velmi teplé klima po celý rok, ačkoli ne vždy je tu slunečno. Například Tenerife, který je značně hornatý, má často zataženou oblohu.
3. Doprava
Cestování po většině hlavních ostrovů je snadné díky dobrým silnicím, cestám a stezkám. Auto se dá půjčit na hlavních Kanárských ostrovech a na Madeiře.
4. Ubytování a stravování
Na většině ostrovů, hlavně na Kanárských, najdete širokou paletu ubytovacích možností od levných turistických hotýlků po tradiční španělské penziony. Možnosti stravování jsou také velice různorodé.
5. Ptačí druhy
Na Kanárských ostrovech bylo zaznamenáno přes 315 druhů ptáků, přičemž jejich seznam se stále rozrůstá díky záletům amerických druhů a zatoulaným ptákům z africké pevniny. Mezi místní speciality patří buřňák Bulwerův (Bulweria bulwerii), sokol šahin (Falco pelegrinoides), orebice pouštní (Alectoris barbara), drop obojkový (Chlamydotis undulata), běhulík plavý (Cursorius cursor) a skřivánek menší (Calandrella rufescens). Na Madeiře se dá vidět buřňák kapverdský (Pterodroma feae). Potenciálně novým druhem na Azorech je současný poddruh hýla obecného (Pyrrhula pyrrhula).
Pouze na kanárských ostrovech se dá pozorovat pět následujících druhů: holub kanárský (Columba bollii), holub vavřínový (Columba junoniae), bramborníček kanárský (Saxicola dacotiae), králíček kanárský (Regulus teneriffae) a pěnkava kanárská (Fringilla teydea). Všech pět druhů můžete najít jen na dvou ostrovech – na Tenerife a Fuerteventuře. O další tři druhy se dělí Madeira a Azory: buřňák madeirský (Pterodroma madeira), linduška kanárská (Anthus berthelotii) a kanár divoký (Serinus canaria). Dalším druhem, který se vyskytuje pouze na Madeiře a v Maroku, je rorýs jednobarvý (Apus unicolor). Madeira se honosí také jedním endemitem. Je jím holub dlouhoprstý (Columba trocaz). Krom něj se tu dá vidět ještě buřňák madeirský (Pterodroma madeira) a buřňák kapverdský (Pterodroma feae).
Pokud věnujete jeden týden ostrovům Tenerife a Fuerteventura, můžete počítat se 70. pozorovanými druhy. Na Madeiře se za stejnou dobu dá zastihnout asi 40 druhů ptáků.
6. Zajímavé lokality
Tenerife
Tento 80 km dlouhý ostrov dosahující výšky 3.718 m má svoji činnou sopku Pico de Teide. Ostrov, na kterém najdete černá lávová pole, piniové lesy, malé zbytky původních vavřínových lesů a polopouštní oblasti řídce porostlé keři, může být vhodný jako základna pro výlety do celého souostroví. Ostrov je lemován většinou kamenitými, šedými či černě zbarvenými plážemi. Sever ostrova je vlhčí a částečně obhospodařovaný, zatímco jih je pustý a suchý.
Králíček kanárský se společně s kanárem divokým zdržuje v Rekreační oblasti Las Lajas, 9 km severně od Villafloru, podél silnice na Santiago del Teide. Severně od Santiago del Teide se nachází Erjos. Odbočte tu k západu na větrnou cestu a po pěti km si prohlédněte vavřínový les pod vámi po pravé straně (je tu skála s kovovým křížem). Může tu být holub kanárský a holub vavřínový.
Seawatching je dobrý z Punta de la Rasca jihovýchodně od Los Christianos. Odbočte ze silnice Los Christianos-Santa Cruz k jihu na Las Galletas. Před Las Galletas zahněte k jihu na El Fraile. Pozorování se můžete věnovat oblasti jižně od majáku.
Ovšem nejlepší způsob pozorování mořských ptáků je z paluby pravidelné lodní linky Tenerife-Gomera, kdy tu můžete zastihnout buřňáka Bulwerova, buřňáka šedého, buřňáka menšího a buřňáčka malého. Raritami jsou pak buřňáček běločelý (Pelagodroma marina) (srpen), buřňáček madeirský (Oceanodroma castro) (březen, květen, srpen) a faeton červenohzobý (Phaethon aethereus).
Fuerteventura
Tento pustý písečný ostrov má délku 110 km a šířku 25 km. Ostrovní poušť je lemována bílými plážemi. Jde o jediný ostrov s výskytem bramborníčka kanárského a o jednu z nejlepších lokalit na světě k pozorování dropa obojkového.
Bramborníček kanárský se zdržuje u silnice v Barranco de Rio Cabras (vyschlé řečiště), 1 km severně od letiště, na její straně obrácené do vnitrozemí. Můžete jej vidět také kolem vodní nádrže Las Palmas a mezi městy Betancuria a Pajara. Drop obojkový se vyskytuje spolu s dalšími pouštními druhy v pláních Cotillo (Cotillo Plain), severozápadně od La Oliva. Věnujte se okolí cesty El Cotillo-Tindaya. Dalším místem jeho výskytu je okolí vodní nádrže Los Molinos. Sem se dostanete, když odbočíte vlevo před městem Los Molinos. Na této nádrži byla viděna i čírka úzkozobá.
Lanzarote
Drop obojkový se může stále ještě vyskytovat na malém aridním ostrově Lanzarote, který se nachází severně od Fuerteventury. Na tomto ostrově můžete také najít ostříže jižního, sokola šahina, orebici pouštní, dytíka úhorního, běhulíka plavého, pěnici brýlatou, skřivánka menšího, vrabce pokřovního, pěvušku kanárskou a hýla pouštního. Nejlepším místem na dropa obojkového bylo okolí severně od pláže Playa Blanca a západně od Teguise. U Mirador Del Rio, v severním cípu ostrova, byl pozorován sokol šahina ostříž jižní.
Gomera
Na hornatém ostrůvku Gomera ležící jihozápadně od Tenerife zůstaly zachovány plochy s vavřínovými porosty, které jsou domovem obou endemických druhů holubů. Společnost jim dělá rorýs jednobarvý, králíček kanárský, linduška kanárská a kanár divoký. Oba druhy holubů se vyskytují v Národním parku Alto Garajonay, který se nachází u El Cedro.
Na ostrově Salvage (náleží k Madeiře), 190 km severně od Tenerife, se nachází velká hnízdní kolonie buřňáka Bulwerova, buřňáka šedého a menšího, zatímco buřňák běločelý byl pozorován při plavbě z Kanárských ostrovů. K podobné plavbě je nutné si pronajmout yachtu.
Madeirské ostrovy
Tyto rozeklané sopečné ostrovy leží severně od Kanárských ostrovů. Hlavním ostrovem je Madeira s bohatou vegetací a se zbytky vavřínových lesů s výskytem endemického holuba dlouhoprstého. Místní další ornitologickou atrakcí jsou buřňák madeirský a kapverdský. Oba druhy lze vidět buď z ostrova nebo během vyhlídkových plaveb. Na hlavním ostrově je dostatek možností k ubytování a dá se tu také půjčit auto.
Nejlepší lokalitou na holuba dlouhoprstého je Balcoes, ležící severně od hlavního města, Funchalu. Podél levady (úzké stezky lemující zavlažovací kanály) se dá na mnoha místech sejít ze silnice Funchal-Cruzinhas. V porostech vavřínu je pak vhodné se porozhlédnout po ptácích. Problémem může být nízká oblačnost. Přímo ve Funchalu se vyskytuje kanár divoký.
Na světě žije pouze 20-30 párů buřňáka madeirského. Tito ptáci hnízdí v nejvyšších místech Madeiry. Asi 150-200 párů buřňáka kapverdského hnízdí na Bugiu, jednom ze tří tzv. Desertas Islands, které leží 30 km jihovýchodně od Funchalu. Tyto ostrovy byly vyhlášeny jako Národní park. Plavidlo se jménem Boa Tarde, které náleží správě parku, zajišťuje jednou týdně spojení s největším z ostrovů Deserta Grande. Nepravidelně k ostrovům vyplouvá také výletní loď Pirata Azul. Informace o spojení se dozvíte v Reid´s Hotelu. Pokud k ostrovům nepopluje žádná loď, z jejíž paluby byste měli největší pravděpodobnost pozorování buřňáků, pak můžete ještě navštívit Ponta das Gaivotas na východním pobřeží hlavního ostrova, odkud se dají tito ptáci také spatřit (červenec až srpen).
Azory
Tohle souostroví ležící v severním Atlantiku se skládá z devíti ostrovů, které náleží Portugalsku. Na ostrovech se nachází několik významných hnízdních kolonií mořských druhů ptáků. Místní populace rybáka rajského, buřňáka kapverského, buřňáka Bulwerova, buřňáka šedého, buřňáka menšího a buřňáčka běločelého tvoří přes 50% ptáků celého západního Palearktu. Suchozemských ptáků je tu málo, ale je mezi nimi kanár divoký a poddruh hýla obecného (v horských vavřínových lesích na východě Sao Miguel – Pico de Vara). Během září se na ostrovech vyskytuje řada amerických druhů, hlavně bahňáků. K jejich zastižení jsou nejlepší opuštěné pobřežní lomy jižně od přístavu v Praia da Vitoria (místní je znají jako Cabo da Praia) na ostrově Terceira.