birdwatcher.cz

Afghánistán

Oficiální název: Islámský stát Afghánistán
Hlavní město: Kábul
Rozloha: 647 500 km2
Počet obyvatel: cca 31 mil.
Oficiální jazyk: Paštó (52 % obyv.), Darí (dialekt Perštiny – 32 % obyv.)
Státní zřízení: republika
Hlavní náboženství: Sunnitští muslimové 80%, Šíitští muslimové 19%.
Čas: SEČ +3,5
Měna: Afghání (AFA)
Víza: Pro vstup do země jsou vyžadována víza, která vydávají afghánské zastupitelské úřady v cizině. Vyznačují je otiskem vízového razítka a také vízovým štítkem. K žádosti o vízum se přikládají 2 fotografie, cestovní pas, vyplněná žádost a doporučující dopis (není podmínkou). Víza jsou vydávána na dobu pobytu do 3 měsíců.
Podrobné informace: wikipedia, ministerstvo zahraničních věcí ČR

1. Přírodní podmínky

Afghánistán je vnitrozemský stát rozkládající se v horách střední Asie. Takřka celou zemí prostupuje horská soustava Hindukůše, jejíž nejvyšší vrcholy na severovýchodě přesahují výšku 7 000 metrů n.m. a jsou zaledněny. Podnebí je suché a v horách poměrně drsné. Rostlinstvo je stepní a pouštní, v horách na severovýchodě rostou lesy (zdroj: bedekr.cz).

2. Čas k návštěvě

Drsné klima kolísá od parných letních dní po velice studené zimy. Dešťové srážky jsou krom horských oblastí a subtropického východu země minimální. Léto je nejvhodnější k návštěvě hor a zima pak pro nížiny.

3. Doprava

V zemi je jen nemnoho silnic a provoz je velice řídký. Větší města spojují autobusové linky.
Nejzajímavější lokality se dají navštívit za pomoci najatých nosičů.

4. Ubytování a stravování

Ubytování je možné v kamenných domcích.
Typickým pokrmem je kebab, omeleta a chlebová placka, nápojem pak silný čaj.

5. Bezpečnost a zdraví

Imunizace proti žloutence, tyfu a žluté zimnici je doporučená, stejně tak prevence proti malárii.
Pokud se někomu podaří vyrazit za birdwatchingem do Afghánistánu, tak si bude muset dát pozor na velké množství min, kterými je krajina zaneřáděna.

6. Ptačí druhy

V minulých dvaceti létech asi jen ztěží někdo vyrazil do této země za pozorováním ptáků. Ještě do roku 1996 sem nebyla udělována víza. Teď už je situace jiná a odvážného birdera, který Afghánistán navštíví, čekají středoasijské a himálajské druhy včetně endemického pěnkaváka.

V Afghánistánu bylo zaznamenáno asi 460 druhů ptáků, což je dost pro vnitrozemskou a z podstatné části suchou zemi. K zajímavostem patří jeřáb bílý (Grus leucogeranus), strakapoud bělokřídlý (Dendrocopos leucopterus), rehek středoasijský (Phoenicurus erythronotus), bramborníček pouštní (Saxicola macrorhyncha), mlynařík bělolící (Aegithalos leucogenys), budníček Tytlerův (Phylloscopus tytleri), dlask žlutočerný (Mycerobas icterioides) a endemický pěnkavák afghánský (Montifringilla theresae).

7. Zajímavé lokality

Na východě země, v okolí hlavního města Kábulu, stojí za pozornost pohoží Safed Koh, kde se vyskytuje bažant lesklý (Lophophorus impeyanus), sojka žíhaná (Garrulus lanceolatus), brhlík kašmírský (Sitta cashmirensis), brhlík světlelící (Sitta leucopsis), mlynařík bělolící, budníček Brooksův (Phylloscopus subviridis), sýkora bělolící (Periparus rufonuchalis), sýkora nepálská (Periparus melanolophus) a dlask žlutočerný.
V téměř subtropickém údolí Jalalabad východně od Kábulu, ve kterém jsou zemědělsky obhospodařované plochy a ovocné sady, zimuje sojka žíhaná, rehek středoasijský a pěvuška černohrdlá (Prunella atrogularis).
Dosti vysoko položená údolí Pech a Waygal, severně od Jalalabadu, jsou významným odpočinkovým místem jeřábů bílých na tahu.
Severně od Kábulu, mezi průsmyky Salang Kotal a Khinjan (3.658 m n.m.), se dá vidět strakapoud bělokřídlý, budníček malinký (Phylloscopus neglectus), budníček himálajský (Phylloscopus griseolus), sýkora středoasijská (Parus bokharensis), sýkora žlutoprsá (Parus flavipectus) a hýl Brandtův (Carpodacus rhodochlamys).
Bývalé turistické středisko Brande Amir (Band-i-Amir), kouzelné údolí ležící v pohoří Hindukúš, západně od Kábulu, může být stále oblastí výskytu pěnkaváka afghánského a velekura himálajského (Tetraogallus himalayensis). Pěnkavák afghánský byl pozorován také v okolí Ab-i-Nawar, což je rozsáhlé slané jezero nacházející se na plató Dashte Nawar, 55 km severozápadně od Ghazni (150 km jihozápadně od Kábulu).
Hnízdní kolonie plameňáků růžových se nacházela mezi tímto jezerem a Ab-i-Istada, 130 km jižně od Ghazni. Jedná se také o významné odpočinkové místo jeřábů bílých.

Pěnkavák afghánský byl pozorován v roce 1991 mezi městy Topkhana a Magnawol a v průsmysku Aldak, v odlehlé provincii Badakshan severovýchodního Afghánistánu. K dalším druhů, které tu byly zastiženi patří velekur himálajský, holub sněžný (Columba leuconota), výreček indický (Otus bakkomoena, ve vesnici Fermaquli v údolí Keshim), rehek bělokřídlý (Phoenicurus erythrogastrus, Topkhana), drozdek konipasí (Enicurus scouleri) a budníček himálajský. Na 350 km dlouhý trek z Topkhany k Fermaquli přes Jurm, si bylo možné zajistit nosiče. Zpět k Topkhaně se jelo přes průsmyk Aldak.

Nejvýznamější mokřad v zemi, Hamun-i-Puzak, který leží Seistanské pánvi v jihovýchodním Afghánistánu, je důležitým zimovištěm vodních ptáků. Ke stálým druhům tu patří kachnice bělohlavá (Oxyura leucocephala), pelikán kadeřavý (Pelecanus crispus) a racek velký (Larus ichthyaetus). Drop obojkový (Chlamydotis undulatus) se vyskytoval v okolí jezera a v poušti Registan na jihovýchodně, spolu s bramborníčkem pouštním (Saxicola macrorhyncha) a hedvábníkem šedým (Hypocolius ampelinus).