birdwatcher.cz

Ornitologická příručka – tehdy a dnes

Když jsem před lety s birdwatchingem začínal – tehdy jsem tomu říkal terénní ornitologie – patřila k mé oblíbené literatuře Ornitologická příručka Františka Obhlídala. Původních českých publikací věnovaných pozorování ptáků bylo tehdy jako šafránu a Obhlídalova Ornitologická příručka, přesněji její druhé vydání z roku 1981, byla pro mě pokladem. Pamatuji se, jak jsme na základní škole s kamarádem prozpěvovali „or-ni-to-lo-gic-ká-pří-ruč-ka pabada pabada pabada da“ na melodii znělky televizních Aktualit, se kterou se její název shodoval v počtu slabik. Museli jsme tím být otravní, ale jak lépe jsme mohli coby puberťáci vzdát holt tak skvělé literatuře?

Ornitologická příručka pro mě byla objevná hned od prvních řádků, dokonce od přebalu, na kterém byla fotografie bramborníčka černohlavého, druhu, který se v mém stařičkém atlásku s názvem Z ptačí říše autora Jaroslava Spirhanzla Duriše vydaného v roce 1961 v edici OKO vůbec nevyskytoval. Díky Ornitologické příručce se pro mě stala ornitologie mnohem přístupnější a srozumitelnější. Hodiny jsem si prohlížel siluety ptáků rozdělených podle řádů, opakovaně jsem pročítal kapitoly zaměřené na vedení ornitologického deníku, na určovací znaky a chování ptáků, pozorně jsem si ukládal do paměti poznámky věnované výběru dalekohledu a dalšího vybavení. Přínosná pro mě byla třeba i část shrnující dobu výskytu a hnízdění hlavních druhů našeho ptactva a prostý abecední latinsko-český seznam. Tehdy jsem si vlastně začal počítat, kolik druhů už znám latinsky.

Překvapilo mě, že v následujících letech nevyšlo nic podobného. Nejrůznějších kreslených a fotografických určovacích příruček jsou nyní v knihkupectvích plné pulty, ale publikace obdobného zaměření a rozsahu po celých následujících více než třicet let světlo světa nespatřila. Přitom Obhlídalova Ornitologická příručka se dá koupit už jen výjimečně v nějakém antikvariátu a přiznejme si, že o svoji aktuálnost už v mnoha ohledech přišla.

Proto mě potěšila informace o tom, že se konečně chystá nová, obdobně zaměřená publikace, která si dokonce zachová název původní Obhlídalovy knihy. Ta informace přišla od Tómy Grima někdy začátkem minulého roku s tím, jestli bych se také nechtěl podílet na některých jejích kapitolách. Souhlasil jsem.

Pod taktovkou Alfréda Trnky a Tomáše Grima, s přispěním několika spoluautorů a díky spolufinancování z prostředků Evropského fondu regionálního rozvoje v rámci Programu přeshraniční spolupráce mezi Polskem a Slovenskem, tak vznikla nová Ornitologická příručka vydaná ke konci roku 2014 Slovenskou ornitologickou společností. A jaká je? Jedním slovem pěkná. Vyčerpávající popis jejího obsahu přinášejí dvě recenze publikované v periodikách Sylvia a Tichodroma od Petra Procházky, resp. Bohumila Murina. Nebudu z nich opisovat. Jen se pozastavím nad tím, komu je určena a nad rozsahem témat, kterým se věnuje.

Nejprve ještě citace stručného obsahu původní Ornitologické příručky Františka Obhlídala: Populárně naučná publikace, určená polním ornitologům, přátelům přírody a mládeži. Uvádí přehled ptáků, s kterými se můžeme setkat v naší přírodě, podává návody k jejich pozorování, vedení záznamů, sestavování sbírek a k ochraně ptactva.

Nová ornitologická příručka se svým třísetstránkovým rozsahem shoduje s publikací starou, přesto mi přijde obsáhlejší. Původní příručka byla zaměřena především na terénní práci ornitologa, nebo spíše pozorovatele ptáků či erudovanějšího ptáčkaře, abych použil slovník Tómy Grima. Nová publikace postihuje téma ornitologie komplexněji, což ilustrují názvy některých kapitol: Co je to ornitologie? Původ a vývoj ptáků. Biologie a ekologie ptáků. Základy vědeckého výzkumu v ornitologii. Ornitologie, legislativa, etika. Ptáci a společnost. Z nich je patrné, že necílí jen na obyčejné ptáčkaře, krmítkáře či příležitostné pozorovatele ptáků, ale míří především na birdwatchery, kteří mají hlubší zájem o svůj koníček a na studenty a začínající ornitology provádějící v určité míře základní výzkum s ambicí dále se věnovat vědecké práci a své výsledky publikovat. V tom je možná posun, který terénní ornitologie za těch třicet let od vydání původní příručky zaznamenala. I amatérský pozorovatel ptáků má nyní k „dělání vědy“ díky nejrůznějším projektům občanské vědy mnohem blíže než dříve. Vyžaduje to u něj ale jistou odbornost, která ho od běžného ptáčkaře odlišuje. Proto si nemyslím, že by měl být zkušený birdwatcher pohybující se v této rovině ještě nazýván ptáčkařem. Ale to už je jiné téma.

Nová ornitologická příručka přináší řadu informací také fotografům a díky čtivé formě si v ní své najdou i laici a další zájemci o přírodu, což je hlavní. Ornitologická příručka pánů Trnky a Grima je přesně tím, co tu tak dlouho chybělo. Věřím, že bude přínosem pro další generace ornitologů stejně, jako její předchůdkyně.

Knihu je možno objednat na adrese SOS/BirdLife Slovensko, kancelária Michalovce, nám. Osloboditeľov 1, SK-071 01 Michalovce nebo e-mailem u paní Bálintové (balintova(zavinac)vtaky.sk). Členům SOS je distribuována zdarma, pro zájemce z ČR je účtováno pouze balné a poštovné ve výši 9,60 euro.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *