Dalekohled patří při pozorování ptáků k několika málo nezbytnostem, které nám tuto činnost usnadní a na krcích českých ornitologů, birdwatcherů či milovníků přírody se tento optický doplněk pohupuje v neuvěřitelné škále různých značek, modelů i konstrukcí. Jak vypadá průměrný vzorek dalekohledů a o jak kvalitní optiku se jedná, jsme si vyzkoušeli během malého testu dalekohledů letos v Jeseníkách.
Test dalekohledů začal ještě za světla a porovnávala se čitelnost grafických tabulí v různé vzdálenosti od pozorovatele.
Hned první večer letošního setkání Klubu 300 v Jeseníkách jsme se dohodli, že shromáždíme veškerou naši optiku (pouze binokuláry) a necháme ji proklepnout dvojicí externích testerů. Této role se ujali Pavla a Jindra Jalůvkovi. Jejich hodnocení bylo nestranné, založeno bylo sice na subjektivním pocitu, ale s využitím řady praktických pomůcek. Testování proběhlo na sklonku dne, kdy mohla být optika podrobena hodnocení za dostatečného světla, postupně pak za horších světelných podmínek a vzorek těch nejlepších přístrojů byl zkoušen znovu téměř za tmy. Ke hlavním kritériím, která byla hodnocena, patřila světelnost, ostrost, věrnost barev a konstrukce dalekohledů. Téměř za tmy pak byla posuzována pouze světelnost a ostrost. K tomu účelu sloužilo několik bílých tabulí s grafickými znaky a obrazci umístěných v různé vzdálenosti od pozorovatelů.
K testu se nám sešlo 15 dalekohledů následujících značek: Meopta (2 ks), Eschenbach (2 ks), Vortex (2 ks), Nikon (3 ks), Praktica (1 ks), BPC (1 ks), Olympus (3 ks) a Fomei (1 ex.). Celý vzorek sestával z optiky cenově, konstrukčně i kvalitativně značně nesourodé, ale u všech binokulárů byl průběh testování naprosto shodný.
Odhlédneme-li od technických parametrů typu šířky zorného pole, průměru výstupní pupily, minimální zaostřovací vzdálenosti atd., které byly u testované směsky dalekohledů mnohdy diametrálně odlišné, a vyloučíme-li kapesní dalekohledy, pak nás příliš nepřekvapilo vysoké hodnocení modelu Meopta Meostar B1 10×42 HD. Jde o vlajkovou loď firmy Meopta a bylo by překvapivé, kdyby právě tento přístroj v konkurenci mnohdy o řád levnějších binokulárů nestanul na pomyslném stupni vítězů. Tento model se opravdu vydařil – kvalitou je srovnatelný s top výrobky firem Swarovski, Leica, Zeiss či Kowa, ale cenově je stále ještě relativně dostupný, byť se z testované optiky jednalo jednoznačně o nejdražší model (cca 26 tis. Kč [1]).
Pro někoho může být překvapivé velmi vysoké hodnocení modelu Vortex Diamondback 10×42. Koupí tohoto dalekohledu skutečně získáte hodně muziky za málo peněz. Americký výrobce této značky nabízí několik řad optiky, z nichž Diamondback rozhodně nepatří k těm nejvyšším (těmi jsou Razor HD a Kaibab HD). Přesto se jedná konstrukčně o velice zdařilý model, který jsem měl možnost vyzkoušet už dříve a který jsem nejednou doporučoval. Je skladný, lehký, jeho cena se pohybuje kolem necelých 7 tis. Kč [2] a navíc na něj výrobce poskytuje doživotní záruku. V těsném závěsu skončil Vortex Viper 10×42, což je v podstatě jen o něco dražší a alternativa modelu předchozího [3] (Nejedná se o vyšší řadu Viper HD).
Téměř stejné hodnocení získaly následující dva dalekohledy Meopta Meostar B1 10×50 a Eschenbach Sektor D 8×56 B compact+. Jejich klání je vyrovnané, byť každý z modelů sází na trochu jiné parametry. Eschenbach je typickým mysliveckým, světelným dalekohledem, s parametry 8×56, tedy s průměrem výstupní pupily 7 mm. Meopta nabízí silnější zvětšení (10x) s průměrem výstupní pupily 5 mm. Zatímco cena Meopty se pohybuje kolem 22 tis. Kč [4], cenově mnohem přijatelnější Eschenbach se nachází lehce nad hranicí 8 tis. Kč [5]. To bychom měli první pětici. Osobně mě trochu zklamalo hodnocení dalekohledu Eschenbach Farlux Selector D 8×42, jehož vlastnosti se mi zdají být lepší, než mé Meopty 10×50. Jedná se o dnes již nevyráběný model nahrazený optikou s parametry 8,5×45 v ceně cca 18 tis. Kč [6].
S postupujícím večerem a ubývajícím světlem se ale začalo hodnocení dalekohledů trochu měnit a ke slovu se dostaly konstrukční vlastnosti, které se za dobrých světelných podmínek prozatím v plné šíři neprojevily a které jsou jednak určeny prostou fyzikou, ale i kvalitou výrobku.
Jindra s Pavlou při testování strávili několik hodin. Dalekohledů bylo stále stejně, ale lahví vína přibývalo.
Při tomto hodnocení sehrála zásadní roli světelnost dalekohledu vyjádřená průměrem výstupní pupily (PVP). Jedná se o velikost obrazu tvořeného optikou dalekohledu na vnitřní čočce dalekohledu. Udává se v milimetrech a dá se zjistit podílem průměru objektivu (přední čočky) a zvětšení. Čím je její hodnota větší, tím více světla by teoreticky optickou sestavou dalekohledu mělo projít. V tomto směru má bezkonkurenčně největší PVP Eschenbach Sektor D 8×56 (7 mm). Po jeho boku ovšem tentokrát stojí Meopta Meostar B1 10×50, která má PVP = 5 mm a přesto je mnohem světelnějšímu Eschenbachu rovnocenným partnerem. To je přesně ten moment, kdy si uvědomíte, že se vám právě zúročila ona vyšší částka, kterou jste byli ochotni do své optiky investovat. Prostou fyziku při nedostatku světla sice neošálíš, ale kvalitní optika s ní oproti levnému výrobku dokáže udělat divy.
V těsném závěsu za předchozími dvěma modely se ocitla Meopta Meostar B1 10×42 HD. V porovnání s modelem 10×50 má stejné antireflexní vrstvy, ale její PVP (4,2 mm) je nižší, a v tomto případě ani nízkodisperzní fluoridová skla nedokázala mírnou, ale přesto znatelnou výhodu lepší světelnosti setřít. Následoval světelný Eschnebach Farlux Selector D 8×42 D s PVP = 5,25 mm a oba Vortexy s PVP shodnou s nejvyšším modelem Meopty (PVP = 4,2 mm).
Pavla s Jindrou se testování dalekohledů věnovali několik hodin. My ostatní jsme vesele debatovali v jejich blízkosti, popíjeli jsme víno a se zaujetím jsme pozorovali jejich počínání. Zvláště musím ocenit Jindrovo sebezapření, se kterým odmítal výborné vzorky vín s tím, že by se pak na testování nemohl zcela soustředit. Je třeba zdůraznit, že se nejednalo o test podložený měřením a výpočty s využitím dalších exaktních metod, ale o čistě subjektivní hodnocení dvěma nezaujatými pohledy. V průběhu debat a testování vyplynulo několik věcí, které by se hodilo v podobě univerzálních rad shrnout třeba pro ty, kteří uvažují o koupi nového dalekohledu.
Rady na závěr
– U optiky platí, že cena je jistou garancí kvality výrobku. Čím více zaplatíte, tím lepší přístroj se vám dostane do rukou. Rozumnější je počkat, přišetřit si a koupit výrobek od renomované značky, než si kazit oči levným plastovým kukátkem z pouličního prodeje. Za minimální investici považuji 2-2,5 tis. Kč.
– Pokud je před koupí možnost vyzkoušet dalekohled v reálu, pak toho jednoznačně využít. Každý má jiné nároky a potřeby a každému může vyhovovat něco jiného. Najít si kamennou prodejnu s dostatečným sortimentem je bonusem k nezaplacení. Někteří prodejci vám dokonce dalekohled zapůjčí i domů. Můžete tak přijít i na to, že vám více vyhovuje model nižší řady a ušetříte. Ušetříte v každém případě, protože se vyhnete pozdějšímu kolotoči nákupů a prodejů nevyhovující optiky, kterou byste kupovali naslepo přes internet.
– Brát v potaz doporučení přátel nebo navštívit terénní exkurzi pořádanou ornitology – zde se dá vždy vyzkoušet množství nejrůznějších dalekohledů.
– Důležité je projít si cenovou nabídku modelu, pro který jste se rozhodli. Cenový rozdíl mezi jednotlivými internetovými či kamennými obchody může být až nepochopitelně vysoký.
Poděkování
Všem zúčastněným bych tímto chtěl poděkovat za zapůjčení dalekohledů. Bez jejich ochoty by se tento testík uskutečnit nemohl.
Odkazy
[1] http://www.topoptika.cz/profesionalni-dalekohledy/dalekohled-meopta-meostar-b1-10×42-hd-houbarsky-nuz
[2] http://bestpatron.shop5.cz/cz-detail-519496-vortex-diamondback-10×42.html
[3] http://az-europe.eu/cz/vortex-viper-10×42-p1036958/e
[4] http://www.topoptika.cz/profesionalni-dalekohledy/dalekohled-meopta-meostar-b1-10×50-houbarsky-nuz
[5] http://www.topoptika.cz/profesionalni-dalekohledy/dalekohled-eschenbach-sektor-d-8×56-b-compact
[6] http://www.topoptika.cz/profesionalni-dalekohledy/dalekohled-eschenbach-farlux-selector-d-8-5×45