birdwatcher.cz

Jak na digiscoping bez adaptéru

Autor: Adolf Goebel

V podstatě existují dvě situace, ve kterých budeme fotografovat bez adaptéru. Prvním případem je, že jsme si ho prostě nevzali s sebou a něco potřebujeme zdokumentovat. V tomto případě platí pravidlo, poraď si jak umíš. Mnohem více pozornosti si zaslouží druhý případ, kdy jsme k práci bez adaptéru donuceni tím, že k našemu stativovému dalekohledu ho nikdo nevyrábí nebo na jeho zakoupení prostě nemáme. V takovém případě se vyplatí postupovat s rozvahou a plánovitě. Pro fotografování je rozhodně výhodnější dalekohled s šikmým okulárem, který nám poskytuje mnohem větší volnost pohybu než dalekohled s přímým okulárem.

Celá sestava musí být při fotografování co nejpevnější. To nejde zajistit bez skutečně kvalitního, masivního stativu a bez pevného přiložení fotoaparátu k okuláru. Vidím tu hrůzu v očích čtenářů, vždyť se optika nutně poškrábe! Nepoškrábe, pokud zvolíte vhodnou kombinaci okuláru a kompaktního fotoaparátu. U okuláru využijte úpravy k pozorování s brýlemi, např. ohýbací gumovou manžetu, nebo zasouvací prstenec z umělé hmoty. Moderní kompaktní fotoaparáty mívají čočky objektivu zapuštěny dovnitř, takže při vhodné velikosti objektivu fotoaparátu a okuláru dalekohledu snadno vyloučíte kontakt skla s čímkoliv jiným opatrným přiložením objektivu na mírně vystupující prstenec gumové manžety nebo zasunutého umělohmotného brýlového nástavce.

Jaký fotoaparát? Ze své zkušenosti bych doporučil kompakt s možností optického zoomu aspoň 4 x. V případě nižšího zoomu častěji bývají problémy s vinětací. Vhodný zoom fotoaparátu pro digiscoping s vaším dalekohledem zjistíte experimentálně a budete si ho pak nastavovat již rutinně. Zcela nezbytná je stabilizace obrazu IS, indikace velikosti nastaveného optického zoomu, velký displej a na něm indikace místa, na které se zaměřilo automatické zaostřování a vhodná je i zvuková signalizace úspěšnosti ostření.

Fotografie dalekohledu Meopta s připravovaným digitální okulárem s adaptérem.

V jakém režimu fotografovat? Doporučuji nějaký standardní automatický s krátkými časy (děti a zvířata, sport apod.). Nezapomeňte vypnout blesk! Fotografováním přes dalekohled si vlastně vybíráte jen malou část obrazu a k dispozici máte jen světlo z této části a nikoliv z celého běžného záběru. Navíc chcete krátký čas, takže se automatika snaží, pokud jí to nezakážete, řešit to bleskem. Není nic hroznějšího, než když si umělou bouřkou zneklidníte objekt svého zájmu a ještě musíte čekat s dalším snímkem, než se blesk nabije a vy ho pak smíte vypnout.

Objekt si nejprve najděte v dalekohledu. Vyplatí se nechat si na stativu možnost natáčení dalekohledu ve směru pohybu fotografovaného živočicha. To je zcela nezbytné např. pro plovoucí vodní ptáky. Stativ však musí být dotažen tak, abychom pohybu dosáhli cíleně určitou rozumnou silou a nikoli bezděčně při mačkání spoušrě. Přiložte fotoaparát s přednastaveným zoomem, který vylučuje vinětaci. Pohybem dalekohledu najděte objekt a namáčkněte spoušť. Pokud se fotoaparát zaostří na objekt, domáčkněte spoušť. Pokud ne, zkuste zaostřit dalekohledem a proceduru se spouští opakujte. Když je objekt na displeji dostatečně velký, nebývá problém s ostřením, ale s jeho udržením v záběru, zvláště pokud se pohybuje. Časem zvládnete otáčení dalekohledu konstantní rychlostí ve směru pohybu a rychlé mačkání spouště s akustickou kontrolou ostření, která je rychlejší než optická. Pokud je objekt malý, je nutné dbát na to, aby byla indikace ostření (např. obdélníkové vymezení) celá na objektu. Když je objekt v indikačním rámečku jen z části, bývá pravidelně ostré jen popředí nebo pozadí, objekt ne. Typicky se to stává u ptáků plovoucích na rozsáhlé vodní hladině. Při fotografování digiscopingem je hloubka ostrosti velmi malá. Na nepohyblivé objekty můžete zkusit třeba krátkou samospoušť (2 sekundy) k omezení otřesů. Nejúčinnější zbraní začátečníka proti otřesům je velká paměťová karta, hodně rezervních baterií a fotit a fotit. Potom doma určitě něco vyberete. Časem si osvojíte ty správné „grify“ a efektivnost práce velmi výrazně vzroste.

Provizorium je vždy provizorium a tak se těším s dalšími uživateli dalekohledů Meopta na nový adaptér, jehož prototyp jsem si měl možnost odzkoušet. Na trhu by se měl digitální okulár s adaptérem (Meopta DP1 30x) objevit v květnu letošního roku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *