Nedávno jsem dostal nabídku otestovat jeden z nových výrobků firmy Gitzo – fluidní dvoucestnou stativovou hlavu vyvinutou speciálně pro birdwatching. V nabídce firmy jsou tyto hlavy dvě – nesou označení GH1720QR a GH2720QR. K vyzkoušení jsem si vybral menší a lehčí hlavu GH1720QR, kterou se pokusím několika slovy ohodnotit z pohledu birdera, který sebou na všech svých cestách přírodou vláčí stativový dalekohled a tudíž má k dané problematice docela blízko.
Cíl zaměřen, teď se ještě trefit
Řekl bych, že marketingový tah firmy Gitzo, na který vsadila v případě dvojice stativových hlav GH1720QR a GH2720QR, by mohl být velmi úspěšný. Trh s fotopříslušenstvím včetně arzenálu nejrůznějších stativů a stativových hlav je pestrý, ale určen je pro fotografy. Na druhé straně tu máme miliony birdwatcherů, jejichž řady se stále rozrůstají, a kteří se necítí být primárně fotografy, i když fotografické stativy používají k upevnění svých silně zvětšujících pozorovacích monokulárů téměř každodenně. Když těmto davům, a to prosím bez přehánění, nabídneme výrobek, který je zacílen bez kompromisů přímo na ně, tak se určitě dlouho pobízet nedají a podlehnou. Psychologický efekt označení „určeno specielně pro birdwatching“ bude stejný jako u výrobků pro malé děti s nápisem „to nejlepší pro vaše dítě“. Kdo by odolal tomu nejlepšímu, co je produkováno výhradně s ohledem na jeho potřeby? Nápad firmy Gitzo je v tomto ohledu jedinečný s přihlédnutím k obrovské ekonomické síle birdwatcherské obce, která jen v USA čítá nějakých 70 milionů lidí.
Kvalita jako bonus
Prodejnost určitému výrobku ovšem nezajistí jen jeho označení. To mu sice může napomoci dostat se do povědomí zákazníků, ale pak musí přijít na řadu skutečná účelnost a kvalita daného zboží. Výrobky firmy Gitzo plní bez váhání i tyto nároky. Vždyť jejich karbonové stativy patří k tomu nejlepšímu, co se dá na trhu pořídit. Jejich obliba mezi fotografy mluví za vše.
Malé umělecké dílo
Stativová hlava GH1720QR působí na první pohled velice subtilně a díky propracovanému designu připomíná spíš zdobné těžítko, které je určeno k dekorativním účelům, než k praktickému použití. Vyrobena je z hořčíkové slitiny a její povrch je mozaikovitý, antireflexní a v tlumených šedých tónech. Velikostí opravdu připomíná hračku – na výšku měří 92 mm, ale nosností se rovná mnohem robustnějším stativovým hlavám – bez problémů unese čtyřkilogramovou zátěž.
Z jedné strany se dá k hlavě připevnit vodící rukojeť s nastavitelnou polohou. Primárně je tato rukojeť umístěna pro praváky po pravé straně, ale jednoduchým přetočením stativové hlavy i rukojeti o 180° získáme zařízení použitelné i pro leváka. Vodící rukojeť se dá lehce demontovat a nahradit krytkou pro ty, kteří nejsou zvyklí ji používat. Osobně mám rukojeť stále připevněnou ke stativové hlavě přibližně v ose dalekohledu. Dostatečně dlouhá rukojeť totiž slouží i jako nárazová zóna při nechtěném pádu pozorovací sestavy na zem. Namísto rozbitého okuláru máte pak jen poškrábanou rukojeť.
Z druhé strany stativové hlavy se nachází aretační prstenec, který supluje funkci dvou ovládacích prvků obdobných zařízení. Zde stačí přitáhnout či povolit prvek jediný, kterým pohodlně přizpůsobujete plynulost pohybu stativové hlavy jak v horizontálním, tak ve vertikálním směru. Osobně mě nejvíce překvapila hmotnost stativové hlavy GH1720QR – s vodící rukojetí váží 469 g a bez ní dokonce 383 g. Vzhledem k její nosnosti je to neuvěřitelná hodnota.
Konstrukční vychytávky
Základním konstrukčním prvkem obou výše zmíněných stativových hlav firmy Gitzo, který zásadně ovlivňuje plynulost a přesnost jejich pohybu – horizontálního a vertikálního, je mechanismus s názvem Bird Watching Fluid Cartridge. Nová konstrukce fluidního pouzdra by měla slovy výrobce „zaručit mimořádně plynule ovládaný pohyb při nízké rychlosti, zatímco při pohybu vysokou rychlostí nekladou hlavy téměř žádný odpor“. Jde o vlastnost, kterou lze jen uvítat. Přesně tohle by mělo vyhovovat nárokům birdwatcherů. Princip jednoho aretačního šroubu či prstence ovládajícího míru odporu při pohybech stativovou hlavou nese označení Single Lock System. To jen pro úplnost.
Jde se do terénu
Pocit z nového zařízení, které jsem si vezl do terénu, byl umocněn ještě novým stativem GT3541LS, který mi byl zapůjčen společně s hlavou GH1720QR. Říkal jsem si, proč si v této podobě nevyzkoušet celý set od firmy Gitzo, když je mi ta možnost nabídnuta. Stativ, jeho vlastnosti a užití v terénu by si zasloužily samostatný příspěvek, ale věnujme se jen testované stativové hlavě.
Montáž vodící rukojeti a následné připevnění hlavy ke stativu je dílem několika sekund. Zajímavá je absence jakékoli pojistky zabraňující samovolnému uvolnění hlavy. Ta je připevněna k podložce šroubem jen takovou silou, jaká je vyvinuta při jejím utažení. Pokud máme při pozorování hlavu zaaretovanou a zapomeneme na to, pak ji můžeme prudkým pohybem nechtěně povolit. Připevnění rychloupínací obdélníkové destičky ke stativovému dalekohledu a jeho následné nasazení na stativovou hlavu je opět dílem několika okamžiků. Destička s dalekohledem se v požadované poloze fixuje otočným šroubem.
Aretace celé pozorovací soustavy jedním prvkem je velice praktická a pohodlná. Na to si člověk velice brzy zvykne. Odpadá tím hledání a zdlouhavá manipulace s několika ovládacími prvky, což může mít rozhodující vliv třeba na úspěšnou determinaci pozorovaného ptačího druhu. Někdy rozhodují zlomky vteřin a zápas s několika otočnými šrouby nás o tento drahocenný čas může připravit.
Odpor a plynulost pohybu hlavy opravdu ovlivňuje nejen míra dotažení aretačního prstence, ale i rychlost jejího pohybu. Při pomalejším otáčení dalekohledu je odpor citelně větší, než při rychlém otočení se zaměřením nového cíle pozorování. Pohyb je přitom plynulý, nikde nic nedrhne. Mezi jednotlivými částmi hlavy se neprojevuje žádná vůle, není tu tedy žádný prostor pro nechtěné pohyby a tím pádem i nežádoucí vibrace, ke kterým je každý silně zvětšující monokulár náchylný.
Srovnání
Stativové hlavy deklarované přímo k účelům birdwatchingu neexistují. Dvě hlavy firmy Gitzo jsou prvními vlaštovkami v této oblasti. Možnost srovnání tu ale je. Obě zmíněné hlavy jsou v podstatě dvoucestnými videohlavami, kterých na trhu není málo. V následující tabulce bych uvedl pro srovnání jen základní parametry další dvojice hlav, které jsou často birdery používány.
Označení | Hmotnost | Nosnost | Cena |
Gitzo GH1720QR | 469 g | 4 kg | 5990,- |
Gitzo GH2720QR | 700 g | 6 kg | 7300,- |
Manfrotto 128RC | 830 g | 4 kg | 1990,- |
Manfrotto 501HDV | 1600 g | 6 kg | 4550,- |
Na první pohled je patrný nepoměr mezi vlastní hmotností hlavy a její nosností. V tomto ohledu je testovaná GH1720QR bez konkurence. Je pravdou, že hlavy užívané k birdwatchingu jsou mnohdy zbytečně předimenzované a to i v případě, že slouží i k digiscopingu, který má vyšší nároky na jejich nosnost. Proč sebou tahat závaží, které nemá žádnou přidanou hodnotu a navíc se pozitivně neprojeví ani na stabilitě používané sestavy? Užití robustní stativové hlavy při birdwatchingu vysvětluje jedině to, když má její majitel také ambice fotografa divoké přírody a používá jedno zařízení pro birdwatching i fotografování. V opačném případě je každý gram navíc zbytečný a při delším výšlapu ho naše ruce a ramena spolehlivě pocítí.
Koupit či nekoupit, to je oč tu běží
Z pohledu účelnosti a funkčnosti nelze testované stativové hlavě GH1720QR opravdu nic vytknout. Každý její pohyb je plynulý, jednotlivé části na sebe dokonale sedí, ovládání jedním aretačním prvkem je pohodlné a praktické, rozměry a hlavně hmotnost jsou minimální a zároveň zcela dostatečné. Z tohoto hlediska bych opravdu jen těžko hledal důvod, proč si tuto hlavu nepořídit. Jedinou drobnou vadu na kráse nalezneme v posledním sloupci předchozí tabulky – ne každému bude vyhovovat cena, která je nepoměrně vyšší v porovnání s obdobnými výrobky. Cenová politika firmy Gitzo už je ale taková – prvotřídní produkt něco stojí. Rozšíření a zájem o stativy této firmy je dostatečně výmluvný.
Jedna úvaha na závěr
Jsem majitelem monokuláru Swarovski ATS 80HD. Jde o prvotřídní optiku, což se odráží i v její ceně. Dokonce bych řekl, že bonus zaplacený za značku je zbytečný v porovnání s kvalitou dalších a mnohdy levnějších spektivů. Přesto jsem rád, že ho mám a od té doby, co jsem ho kupoval, jsem neměl potřebu pošilhávat po jiném přístroji, protože ten můj plní přesně to, co má a co od něj očekávám. Myslím, že v případě výrobků firmy Gitzo budete mít stejný pocit. 🙂
Za zapůjčení stativové hlavy Gitzo GH1720QR děkuji dovozci a prodejci této značky – firmě EKG s.r.o.