birdwatcher.cz

Rukavice pro birdwatching? No… proč ne?

Kolegu vyznávajícího stejný koníček jako já – birdwatching – zavál osud pod křídla rukavičkářské firmy. Jedná se o ryze českou firmu Holík International, která se od svého vzniku v roce 1993 vyprofilovala především v produkci hasičských zásahových rukavic. V tomto oboru patří mezi pět nejvýznamnějších evropských producentů. V roce 2011 se pustila také do rukavic pro záchranářské týmy, v roce 2012 začala s produkcí mysliveckých rukavic a o rok později se vrátila k tradici poctivých českých rukavic v řekněme módní oblasti.

A protože je kolega člověk zvídavý a nechybí mu postřeh, a to nejen v terénu, napadlo ho, že by se pokusil najít způsob uplatnění kvalitních rukavic své firmy v oblasti, kterou zná do všech podrobností – tedy mezi lidmi pohybujícími se přírodou s dalekohledy kolem krku.

Rukavice značky Holík International.

Bylo by možné angažovat Tě jako testovatele vhodných typů našich rukavic?“ napsal mi v jednom mailu. Je to sice něco jiného, než zkoušení optiky nebo stativových hlav, říkal jsem si, ale nakonec… proč ne? Vždyť v zimním období se rukavice hodí každému a já si velice rád vyzkouším, jakou kvalitu a vlastnosti ve svých výrobcích firma Holík nabízí. Souhlasil jsem. Netrvalo to dlouho a na stole se mi ocitlo několik vzájemně velice odlišných párů rukavic v nenápadných, především zelenavých barvách.

Holík hunting – funkční rukavice do přírody
Proč převládá právě zelená? To je nasnadě. Rukavice, které jsem dostal, míří především mezi lovce a myslivce, mohou však oslovit i fotografy či birdwatchery a své uplatnění najdou vlastně při jakékoli outdoorové aktivitě. Všechny tyto rukavice jsou označeny přídomkem „funkční“. Když se na ně podíváme podrobněji vzhledem k materiálům a způsobu zpracování, a přihlédneme-li k některým velice důmyslným vychytávkám, své označení funkční si plně zaslouží. Řada modelů je totiž díky funkčním membránám odolná vůči větru a dešti, může se jednat o vícevrstvé rukavice s podšívkou či dalším zateplením a všechny mají téměř anatomický střih nabízející značný komfort.

Jednovrstvé rukavice
Rukavice jsem dostal koncem podzimu a to právě v momentě, kdy jsem se chystal coby kroužkovatel-pomocník na několik dní na Červenohorské sedlo v Jeseníkách. Vyšší nadmořská výška se projevila za jasných nocí poměrně nízkými teplotami a já jsem zdejším pobytem vlastně vyšel vstříc zimě. Osobně navlékám rukavice až za mrazů a tak jsem si říkal, že si na testování tenčích modelů nenajdu příležitost.

Zleva doprava modely Anne, Jeanee a Katy (hřbet i dlaň). Obrázky slouží jako link.

Jeden z nejtenčích jednovrstevných modelů nese označení Anne. Materiál těchto rukavic tvoří na hřbetní straně ruky tenká elastická pletenina a k dlani přiléhají zvláštním pružným materiálem, který má protiskluzovou úpravu. Pokud máte správnou velikost rukavic, sedí vám tak, že si jejich přítomnost ani neuvědomujete. Tyto tenké rukavice mohou zabránit prokřehnutí prstů a přitom zůstává absolutně zachována jejich citlivost. Jak říkám, tenčí rukavice mi přijdou zbytečné, ale velice dobře si je dokáži představit na citlivých prstících slečen kroužkovatelek, protože s nimi lze provádět i tak jemnou činnost, jako vymotávání opeřenců ze sítí.

Stejný pružný materiál na dlani má také model Jeanee. Tyto rukavice mají ale na hřbetní straně jakoby tenký fleece a mezi prsty velice jemnou elastickou pleteninu, kterou nalezneme také na vnitřní straně posledních článků ukazováčků. Pokud bych měl coby fotograf volit rukavice do teplot, které sice nejsou nízké, ale ruce při nich zebou, pak bych jednoznačně volil tento model. Díky pružné látce na ukazovácích můžeme bez omezení citlivosti manipulovat i s tou nejjemnější mechanikou digitálních fotoaparátů. Oba modely, Anne i Jeanee, lze coby první vrstvu užít v případě rukavic palcových, ale k tomu se ještě dostanu.

Další jednovrstevnou rukavicí byl model Katy. Tepelný komfort těchto rukavic je srovnatelný s modelem Jeanee, na hřbetní straně je tentokrát soft shell a na dlani pak tenká teletinka s hydrofobní úpravou. Díky poněkud silnější teletině je manipulace s těmi nejdrobnějšími čudlíky vašich elektronických zařízení omezena, ale plně postačuje pro běžné ostření u stativových dalekohledů nebo při práci s binokulárem. Tyto rukavice je možné pořídit ve variantě open, u které je odklopný vršek ukazováku. V odklopené pozici je přichycen drobným, ale dostatečně silným magnetem.

Dvouvrstvé rukavice
K modelům, se kterými bych vystačil v podstatě celou zimu, po kterou by panovaly ne příliš nízké teploty, patří Talia. Dlaň kryje jemná teletinka, hřbet polyesterová látka odolávající větru a dešti a větší tepelný komfort zajišťuje hřejivá podšívka. Kolem zápěstí se dá stáhnout pružná manžeta, klouby na hřbetní straně a malíková hrana mají navíc koženou výztuhu s pěnovou výplní. Tyto rukavice je možné pořídit také ve variantě, kdy je odklopná nejen koncová část ukazováku, ale i celý palec. S vaší technikou, kterou užíváte v terénu, pak můžete pracovat zcela bez omezení, přičemž máte podstatnou část ruky stále chráněnou před chladem.

Modely Talia (vlevo) a Elsa (vpravo). Obrázky slouží jako link.

Nyní se dostáváme ke dvěma modelům, které jsou mi velice sympatické vzhledem i materiálem. Prvním z nich jsou rukavice Elsa. Jsou to lehce zateplené prsťáky, které mají na hřbetě velice příjemnou látku připomínající strukturou hustý úplet. Tento úplet je ale díky membráně No Wind Pro odolný vůči vodě a větru. Na dlani je pak příjemná jemná teletinka a malíková hrana je opět chráněna koženou výstuhou s pěnovou výplní. Výrobce navíc udává vysokou odolnost vůči mechanickým rizikům, výbornou tepelnou izolaci a antibakteriální ochranu. Tepelný komfort je v tomto případě značný a citlivost k manipulaci s vašimi přístroji si můžete zajistit modelem s odklopným ukazovákem, případně s odklopným ukazovákem i palcem.

Dvouvrstvé zateplené palčáky Mandy.

Každý má svého miláška
„Miláškem“, kterého jsem si velice brzy mezi zapůjčenými modely rukavic Holík oblíbil, se staly dvouvrstvé palčáky Mandy. Jejich vzhled je patrný z obrázku. Jsou to v podstatě prsťáky, s volnými konci prstů, které mají odklápěcí krytí. Na hřbetě mají ten samý příjemný zelený úplet s membránou jako model Elsa, dlaň je hýčkána jemnou teletinou a odklápěcí část tvoří soft shell s teplou podšívkou. Samostatné odklápění ve stejném materiálu jako zbylé čtyři prsty má i palec. Odklápěcí části jsou fixovány magnetem. Zatímco ostatní modely jsem si víceméně jen několikrát natáhl na ruce a zkoušel s nimi manipulaci s fotoaparátem či dalekohledem, s modelem Mandy jsem byl v terénu hned několikrát a zvyknout si na všechny jeho výhody mi nečinilo absolutně žádný problém.

Tepelný komfort těchto rukavic je už značný a je-li potřeba, odklopením prstů můžete po libosti a bez omezení manipulovat s čímkoli z vaší výbavy – psát si poznámky, měnit nastavení zrcadlovky, jemně ostřit stativák. Pak je tu ovšem ještě jeden bonus. Do těchto rukavic se pohodlně vejdou dva nejtenčí jednovrstevné modely Anne a Jeanee, které vám tak poskytnou hřejivou vrstvu navíc a po odklopení krytů prstů modelu silnějšího je tu ona nezvykle jemná pružná vrstva, se kterou prsty neztrácejí svoji citlivost a přesto jsou chráněny.

Dvouvrstvé zateplené palčáky Mandy s odklopenou krycí částí prstů a s vloženými jednovrstvými rukavicemi modelu Anne.

Stejná kombinace modelů Mandy a Anne.

Česká, rodinná firma a kvalitní výrobky
Když se kolega, který mě do tohoto malého testování rukavic značky Holík International uvrtal, rozhovořil o firmě, pro kterou pracuje, bylo z jeho hlasu znát nadšení i to, že výrobkům, které teď nabízí, zcela důvěřuje. Vyprávěl mi o historii firmy, o jejích současných úspěších i filozofii. Dozvěděl jsem se o důrazu, který firma klade na kvalitu svých výrobků, ale i na využití těch nejmodernějších materiálů a technologií. Líbila se mi její solidnost podložená nejrůznějšími certifikáty kvality i environmentálního managementu a ocenil jsem její snahu nepřesouvat výrobu někam do částí světa s levnější pracovní sílou, ale její zachování na domácí půdě už jen z toho prostého důvodu, aby tím neutrpěla kvalita výrobků a renomé firmy.

Nejsme tak bohatí, abychom si mohli kupovat levné věci. Ne vždy se dá na tuto známou pravdu spolehnout. Za sebe bych uvažoval spíše v relaci kvalitní zboží za rozumnou cenu, protože příplatek za značku je někdy skutečně zbytečný. Rukavice firmy Holík International nepatří k nejlevnějším, ale jejich cena není rozhodně přemrštěná s ohledem k tomu, co v nich získáte. Kolega rukavičkář mi říkal, že sám má už vybrané modely, kterými hodlá obohatit svoji výbavu, nikoli šatník, ale terénní výbavu. A já mu rozumím. Na společnost dívek s těmi trochu nezvyklými jmény jako je Anne, Jeanee, Elsa či Mandy se opravdu nezapomíná.:)


Za zapůjčení výše popsaných modelů rukavic děkuji výrobci – firmě Holík International

2 Komentářů

  1. Bedřich Běhal

    jsem z Přerova, existuje předvádění dalekohledů pro zájemce o ptáky ?
    děkuji

    1. Robert Doležal

      Určitě by se dalo na něčem podobném domluvit přímo v Meoptě nebo přes Moravský ornitologický spolek (http://www.mos-cso.cz/cz/), který měl na svých akcích nejednou zapůjčeny od Meopty dalekohledy vhodné k pozorování ptáků. Zkuste kontaktovat Adolfa Goebela nebo Jirku Šafránka z MOSu (kontakty jsou uvedeny na jejich webu).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *