(překlad z knihy Good Birders Don’t Wear White: 50 Tips From North America’s Top Birders)
Před několika lety mi jeden známý, který šel právě do důchodu po mnoha letech práce v oblasti profesionálních filmových kamer, věnoval sadu čistících prostředků na optiku. Říkal jsem si, že je to od něho milé, ale že ji stejně asi nevyužiji. K vyčištění mého stařičkého dalekohledu mi vždy stačil vytažený kousek trička a trocha slin. Pak jsem si ale pořídil lepší optiku a začal jsem dávat větší pozor na ni a hlavně na povrch jejích čoček. Zkusil jsem použít darovanou čistící sadu a byl jsem přímo omráčen výsledkem. Skleněné čočky byly skutečně čisté. Okamžitě jsem vyčistil všechny dalekohledy a brýle, které jsem našel v domě.
Dobrá sada čistících prostředků by měla obsahovat
– měkký štěteček k odstranění prachu, drobků chleba, písku, chloupků a dalších hrubých částeček, které mohou poškodit antireflexní vrstvy čoček nebo jejich povrch v případě, že je utíráte látkou
– měkkou čistící utěrku, zvláště takovou, která je speciálně určena k čištění antireflexního povrchu čoček. Kapesníčky k čištění brýlí fungují také, ale při čištění se nechovají tak dobře jako měkký, absorpční materiál utěrky
– malou lahvičku roztoku k čištění optiky. Roztok by měl být určen k čištění antireflexního povrchu čoček – žádnou Okenu prosím.
Součástí prodávané optiky je u řady výrobců také čistící sada. Podobnou sadu můžete obdržet u Vašeho lékaře-optika. Většinou ale bez štětečku. Měkký štěteček se dá sehnat v drogérii (v oddělení kosmetiky) nebo v potřebách pro výtvarníky (kupte levný malířský štětec a uřízněte část jeho držátka, aby s ním šlo snáze manipulovat).
Čistící sadu sebou vždy nosím i do terénu. Nikdy nevíte, kdy Vám na optiku ukápne kus majonézy a metoda „olízni-čočku-a-utři-ji-kouskem-trička“ je dobrá tak akorát k tomu, abyste z kvalitní optiky udělali nekvalitní. Každý drobný škrábanec snižuje průchodnost světla vaším dalekohledem a časem Vám každý další vadí víc a víc.
Když jsem organizoval během ptačího festivalu exkurzi do terénu, tak jsem všechny postavil do řady a provedl jim „kontrolu optiky“. Ty největší provinilce (s nejšpinavější optikou) jsem požádal, aby udělali krok vpřed. Překvapivě šlo o ty nejhorlivější birdery z naší skupiny. Potěšily mě výkřiky nadšení a údivu poté, co jsem jim dalekohledy vyčistil. Zazněla i užaslá zaklení, která obvykle doprovázejí jen pozorování takových rarit jako je guan horský nebo datel knížecí.
Nejsem si jistý důvodem, ale když někomu čistím optiku, tak je to doprovázeno brbláním. Je to snadné, trvá to jen několik minut a výsledek je naopak vždy kvitován s uznáním. Minulý rok ke mně přišel na ptačím festivalu v Západní Virginii jeden z návštěvníků, kterého jsem znal z minulých let, podal mě svůj dalekohled a řekl: „Bille, jsem strašně rád, že sis sebou letos zase vzal svoji čístící sadu. Jak můžeš vidět, šetřil jsem si to pro tebe!“ Mimo to, že šlo jen o plastovou hračku, tak měl jeho dalekohled na svých čočkách napatlané snad celé menu pocházející z rychlého občerstvení. „To by chtělo škrabku a tlakový čistič“, vysvětlil jsem mu. „Nebo můžeš investovat peníze do nového dalekohledu a pořádného brindáčku.“
Čistící sadu na optiku mám vždy v postranní kapse batohu, který nosím do terénu. Menší sadu mám v kapse společně s terénní určovací příručkou a čistící utěrku zastrčenou ve vlastním neoprenovém pouzdře mám připnutou na popruhu u dalekohledu. Na čištění zkrátka nikdy nezapomínám. Berte si čistící sadu na každý váš výlet za ptáky. Vždy budete mít neuvěřitelně čistý obraz.
Tipy na čištění vaší optiky
– Svůj dalekohled držte kolmo a optiku čistěte jemným štětečkem odspodu. S odstraněním všech nečistot vám tak pomůže přítelkyně gravitace.
– Zkontrolujte povrch očištěné čočky a opakujte ometání štětečkem, dokud z ní neodstraníte všechny drobky a prach.
– Navlhčete lehce čistící utěrku roztokem určeným k čistění antireflexního povrchu čoček a krouživými pohyby je opatrně přetřete.
– Pokud jsou čočky hodně špinavé, nastříkejte roztok přímo na ně a nechte ho několik vteřin působit, dokud neuvolní všechnu špínu zaschlou na jejich povrchu. Ujistěte se, že je čistící roztok určený pro optiku s antireflexními vrstvami. Je pravděpodobné, že budete muset čištění s pomocí roztoku opakovat, než z povrchu čoček zmizí všechny šmouhy.
– Jako poslední krok krátce dýchněte na čočky a lehce je přetřete čistící utěrkou. Tím odstraníte zbylé šmouhy a zbytky po čistícím roztoku.
– Pro kontrolu nakloňte dalekohled tak, aby se světlo odráželo od povrchu čoček (budete se na ně dívat v úhlu asi 45°). Uvidíte každou zbylou nečistotu a můžete ji odstranit.
– Běžte a najděte nějaké opeřence a užívejte si čistější, jasnější a ve všech směrech lepší obraz.
BILL THOMPSON III, který se věnuje birdwatchingu celý život, je redaktorem Bird Watchers´s Digest a autorem mnoha knih o ptácích a birdingu, včetně Identify Yourself: The 50 Most Common Birding Identification Challenges. Společně s manželkou Julií Zickefooseovou a dvěmi dětmi, Liamem a Phoebe, žije na osmdesátiakrové farmě v jihovýchodním Ohiu.