birdwatcher.cz

Brunej

Oficiální název: Sultanát Brunej
Hlavní město: Bandar Seri Begawan
Rozloha: 5 765 km2
Počet obyvatel: 370 000
Oficiální jazyk: malajština (úřední), čínština, angličtina
Státní zřízení: sultanát
Hlavní náboženství: islám, buddhismus, křesťanství, přírodní náboženství
Čas: SEČ +8
Měna: brunejský dolar (BND)
Víza: Občané České republiky mohou vstoupit na území Bruneje a pobývat tam po dobu 30 dní bez víz. Pobytový režim je poměrně přísný, což vyplývá ze skutečnosti, že Brunej je nadále částečně uzavřenou zemí. Při vstupu do země je nutno sdělit imigračnímu úředníkovi účel a předpokládané trvání doby pobytu, prokázat se zpáteční letenkou a finančními prostředky na krytí pobytu. Jejich výše není stanovena.
Na letišti je třeba vyplnit pasovou průvodku a uchovávat jí v pase po celou dobu pobytu v zemi. Odletový díl pasové průvodky se odevzdává pasovému úředníku při odletu ze země a za jeho ztrátu hrozí pokuta. Při odletu ze země se hradí letištní taxa ve výši 12,- BND. Přihlašovací povinnost není. Další informace lze získat na oficiálních stránkách ministerstva zahraničních věcí Bruneje (http://www.mfa.gov.bn).
Podrobné informace: wikipedia, ministerstvo zahraničních věcí ČR

1. Přírodní podmínky

Brunej se nachází v jihovýchodní Asii na severním pobřeží Bornea. Skládá se ze 4 distriktů. Pobřeží je nížinné močálovité, na jihovýchodě postupně přechází až v hory. Střední a jižní část území pokrývají tropické deštné pralesy. Podnebí je tu teplé, vlhké, rovníkové (zdroj: bedekr.cz).

2. Čas k návštěvě

Vlhké deštivé období trvá od září do ledna a je lépe se mu vyhnout.

3. Doprava, ubytování a stravování

Brunej je maličkou zemí. Autobusová síť je nespolehlivá a proto se doporučuje půjčení automobilu. K některým lokalitám je možné se dostat po řece. Doprava, ubytování i stravování jsou mnohem dražší, než v okolních státech jihovýchodní Asie. Birder, který by si rád dal po náročném dni stráveném v terénu chladné pivo, bude zažívat obrovské zklamání, protože prodej alkoholu byl v Bruneji zakázán už v roce 1991.

4. Bezpečnost a zdraví

Doporučeno je očkování proti žloutence, obrně, tyfu a žluté zimnici.

5. Zajímavé lokality

Brunej je malá přátelsky působící země ležící na západním pobřeží Bornea. Jen velice málo ornitologů ji navštívilo. Nedávná pozorování takových rarit jako je kukačka bornejská (Carpococcyx radiatus) a bulbul laločnatý (Pycnonotus nieuwenhuisii) jsou do budoucna příslibem větší pozornosti, kterou si tato země z hlediska ornitologického zaslouží.

Velkou část Bruneje pokrývají lesy a mnohé oblasti byly vyhlášeny jako rezervace. V těch úspěšně přežívá zdejších 44 ptačích druhů z kategorie ohrožených. K atraktivním druhům patří orlík kinabalský (Spilornis kinabaluensis), bažant Bulwerův (Lophura bulweri), pita červenohřbetá (Pitta baudii), žlutohlávek bornejský (Pityriasis gymnocephala), kukačka bornejská a bulbul laločnatý. První čtyři druhy jsou endemické pro Borneo.

Diskutabilní bulbul laločnatý, který může být pouze morfou bulbula kučeravého (Pycnonotus eutilotus), byl zaznamenán v lesní rezervaci Batu Apoi v roce 1992. Tato rezervace pokrývá jižní Temburong, což je východní část Bruneje, kterou obklopuje Sarawak. Tento bulbul, který byl dříve známý jen ze dvou zoologických preparátů pocházejících ze severovýchodního Kalimantanu (rok 1900) a severozápadní Sumatry (1937), byl pozorován v okolí řeky nedaleko terénní výzkumné stanice Kuala Belalong. V této stanici, u které se vyskytuje i kukačka bornejská, je možné si domluvit ubytování. Ideální je v předstihu kontaktovat Biology Department of the Universiti Brunei Darussalam, Bandar Seri Begawan 3186, Brunei (te: 02 427001). Za pozornost stojí také lesní rezervace Peradayan na severu Temburongu. Vstupní brána, od které vede jedna stezka k Bukit Patoi (hodina cesty) a druhá stezka k Bukit Peradayan (tři hodiny cesty), se nachází 15 km východně od Bangaru.