13.II.2008
Jednodenní výlet na maďarský Fertöújlak a slovenké Gabčíkovo.
Skoro celou zimu se na maďarském webu birding.hu objevovala pozorování neobvyklého počtu bernešek rudokrkých doplněných berneškami bělolícími, berneškami tmavými a husami malými. U většiny těchto pozorování byla uváděna jedna lokalita – Fertöújlak. Nejdříve jsem si myslel, že jde o nějakou východomaďarskou lokalitu a příliš jsem nepátral po tom, kde přesně se nachází. Minulý týden jsem ale potkal u Novomlýnských nádrží Jardu Závoru a ten se mě mezi řečí ptá: Už jsi byl dole v Maďarsku pod Neziderem u Fertöújlaku? Ne, opovídám. Měl bys tam mrknout. Shromažďují se tam desetitisícová hejna severských hus a s nimi se tam sjíždí ornitologové z celé Evropy. Máš to blízko. Nasadil mi tím brouka do hlavy. Mluvili jsme spolu v sobotu a už ve středu se čtveřice českých a moravských birdwatcherů vydala za novou zkušeností a za poznáváním nových míst.
Cestou zpět jsme pak navštívili Vodné dielo Gabčíkovo, které nás lákalo pro změnu výčtem zajímavých pozorování ze slovenského birding.sk. 🙂
13. února 2008
Sjíždíme se ještě za tmy nedaleko brněnského výstaviště. Výbavu, která není tentokrát tak objemná, stěhujeme k Petrovi a zhruba v půl šesté najíždíme na panelovou dálnici směr Bratislava. Předpověď počasí byla plná optimistického slunce, ale zatím je kolem jen mlha hustá tak, že by se dala opravdu porcovat. I na autě se v tom mrazivém počasí dělá vysoká vrstva námrazy, která by se dala s trochou odvahy lámat do kalíšků, které si plníme nápoji pro zahřátí. Po Bratislavě následuje Gattendorf a Mönchhof. Vystupujeme před Apetlonem u Warmsee, které nám nabízí k pohledu jen asi metrový pruh kolem břehu. Zbytek je v neproniknutelné mlze. Ozývají se husy velké a čírky. Jen doufáme, že se viditelnost trošku zlepší.
Jižně od Pamhagenu přejíždíme hranice s Maďarskem. Ve Fertödu se obracíme zpět k severu na vesnici Feröújlak, která je obklopena zamokřenými loukami, rákosinami a poli.Pro začátek zastavujeme před vesnicí u vodní plochy Újakói-rétek, kde stojí u silnice vysoká pozorovatelna.
Je tu nečekaná zima. Z mlhy se ozývají husy, většinou běločelky a husy velké. Rozhodujeme se chvíli posečkat. Mlha přece jen řídne. Několik set metrů od nás sedí na poli dvě menší hejna hus – dohromady asi 800 ex. Zkoušíme se k nim přiblížit. Z pole kolem nás vyletují lindušky luční. Mezi husama se nám daří najít trojici bernešek rudokrkých. Máme neuvěřitelné štěstí. Trávíme tu asi hodinu a pak se přesunujeme dál k polím severně od vesnice Fertöújlak – lokalita Fésüs-sarok. V polích jsou jen ojedinělé páry hus velkých, žádná mohutná hejna se nekonají. Jediné běločelky, které vidíme z blízka, si nese za krky místní myslivec. Z rákosí podél polní cesty přeletují strnadi rákosní. Vracíme se ještě jednou na pozorovatelnu před vesnicí. Tentokrát v tom malém hejnu hus vidíme dokonce čtyři bernešky rudokrké. Je ale zbytečné tu ztrácet čas. Mlha zase houstne a husy tu nejsou.
Fertöújlak
čas: 9:00 – 12:15
pozorované druhy: moták pilich (M+F), husa běločelá (1.500 ex.), husa velká (600 ex.), berneška rudokrká (4 ex.), linduška luční (60 ex.), krahujec obecný, strnad rákosní (17 ex.), poštolka obecná (2 ex.), husa polní (2 ex., přelet), špaček obecný (10 ex.), káně lesní (4 ex.), čejka chocholatá, konipas bílý, volavka popelavá, volavka bílá, racek bouřní (2 ex.), stehlík obecný (10 ex.), vrabec polní (5 ex.), hrdlička zahradní (7 ex.), čížek lesní, pěnkava jikavec (M)
O něco později zkoušíme štěstí na pláních u Tadtenu (Rakousko). Zima nám tu ale připadá už tak nehorázná, že si raději lezeme do auta a jedeme na Slovensko. Dropi se nám na jinovatkou pokrytých polích neukázali.
K Bratislavě se vracíme stejnou cestou. Sotva jsme v blízkosti vrtulí větrných elektráren, slunce se konečně dostává skrze mlhu a objevuje se modrá obloha. Jako by mlhu nasekaly lopatky větrných vrtulí. Přejíždíme dálnici na Jarovce, Rusovce a Čuňovo. Zde nacházíme cestu vedoucí na hráz vodného diela Gabčíkovo.
Stativáky rozděláváme nedaleko budovy Danubiana, naproti nám je na druhém břehu Hamuliakovo. Všude jsou desítky hoholů a stovky chocholaček. Luboš má radost z kormoránů malých, se kterými se tu setkává prvně. Autem se posunujeme podél hráze k JV a každých pár km rozděláváme stativáky, kontrolujeme hladinu a nestačíme se divit. Počty a výčet vodních druhů ptáků je neuvěřitelný. Končíme za šera kus pod Dobrohoští. Posledními hejny, doslova hejny, která vidíme u protějšího břehu, jsou turpani hnědí. O takových počtech se nám ani nesnilo.
Vodné dielo Gabčíkovo (Hrušovská zdrž)
čas: 14:40 – 17:00
pozorované druhy: hoholka lední (4F nedaleko Hamuliakova), morčák velký (20 ex.), morčák malý (100+), morčák prostřední (M), hohol severní (100x), polák chocholačka (100x), polák velký (100x), kormorán malý (50 ex.), orel mořský, volavka popelavá (2 ex.), potápka malá (kanál podél nádrže, 10 ex.), racek bělohlavý (15 ex.), racek bouřní (20 ex.), potápka roháč (10 ex.), kopřivka obecná (6 ex.), čírka obecná (M), lyska černá (10x), potáplice severní, polák kaholka (min. 200 ex.), turpan hnědý (112 ex.), kormorán velký (100+)
Najíždíme zpět na dálnici a za necelé dvě hodiny jsme zpět v Brně. Přes počáteční rozpaky z husté mlhy se den náramně vyvedl. Hlavně vodní nádrž pod Bratislavou udělala svoje.