birdwatcher.cz

Lichtenštejnsko

Oficiální název: Lichtenštejnské knížectví
Hlavní město: Vaduz
Rozloha: 160 km2
Počet obyvatel: 33 436
Oficiální jazyk: Němčina
Státní zřízení: knížectví
Hlavní náboženství: Katolíci 87%, Protestanti 7%
Čas: SEČ 0
Měna: švýcarský frank (CHF)
Víza: Občané ČR smějí pobývat ve Lichtenštejnsku jako turisté 3 měsíce bez víza (pobytového povolení).
Podrobné informace: wikipedia, ministerstvo zahraničních věcí ČR

1. Přírodní podmínky

Lichtenštejnské knížectví leží ve střední Evropě mezi Rakouskem a Švýcarskem. Povrch země je převážně hornatý, jen na západě podél řeky Rýn se táhne úzká nížina. Podnebí je středoevropské, rostlinný kryv tvoří lesy a horské porosty (zdroj: bedekr.cz).

2. Čas k návštěvě

Nejlepší období k návštěvě je od února do května na sovy a datlovité a od konce května do začátku června, kdy je v plném proudu hnízdní sezóna a kdy tudy stále ještě protahují jarní druhy.

3. Doprava

Lichtenštejnsko je zemí s moderní infrastrukturou. Dopravu po této malé zemičce zajistí veřejná doprava. Jako vždy je ale nejpohodlnější vlastní či půjčený automobil.

4. Bezpečnost a zdraví

Lichtenštejnsko je bezpečnou zemí.

5. Ptačí druhy

Jen málo birderů navštěvuje tohle malé knížectví (160 km2) vprostřed Alp ležící mezi Rakouskem a Švýcarskem. V místních lesích a na alpských pastvinách (hory dosahují výšky 2.599 m) se přesto vyskytuje jeřábek lesní a kulíšek nejmenší. Oba druhy v malých počtech. V obdělávaném údolí Rýna s nepatrnými zbytky mokřadů a lesů (údolí tvoří 1/3 rozlohy knížectví) se dá vidět chřástal polní. Mnohé mokřady v tomto údolí byly zničeny už před dávnými dobami a původní listnaté lesy rostoucí na horských svazích byly nahrazeny jehličnany.

6. Zajímavé lokality

Nejlepší ornitologické lokality jsou následující: I. přírodní rezervace v nížině zvaná Ruggeller Riet, která leží v severní části Lichtenštejnska, u Feldkirchu v západním Rakousku – výskyt jediné místní populace chřástala polního;
II. pohoří Garselii-Zigerberg, východně od hlavního města Vaduzu ve střední části knížectví – malé počty tetřívka obecného, tetřeva hlušce, jeřábka lesního, kulíška nejmenšího, sýce rousného, strakapouda bělohřbetého, datlíka tříprstého a datla černého.