birdwatcher.cz

4.- 5.8.2016: První pozdrav z ciziny

V sobotu máme odjet na týdenní dovolenou na Šumavu. Znamená to týden bez možnosti roztáhnout sítě. Když mi píše Petr Podzemný, že by na noc ze čtvrtka na pátek někam zajel, je téměř rozhodnuto, zamíříme opět do polí jižně od Vyškova. Moje stanoviště u pásu křovin jdoucích mezi strništi už na mě čeká. Do průseku stačí jen napnout osmnáctku.
Z Brna vyjíždím až v půl šesté. Provoz je pomalý a hustý a obloha je ukryta v oblačnosti. Natahuji síť do průseku a přijíždí nějaký chlapík, aby mě vyzpovídal. Je to člen myslivecké stráže a já mu vysvětluji důvod kroužkování. Mám chyceného mladého ťuhýka a starého rákosníka zpěvného, když se objevuje Petr. Zkoušel dravce asi 400 m odsud, ale bez úspěchu. Jdeme natáhnout kousek od keřů do řepkového strniště. Zatímco já až do setmění kontroluji už jen dva retrapi – starého ťuhýka a pěnici černohlavou, Petr chytá poštolku a v průběhu večera jednoho kalouse. Stmívá se, sedíme u auta a hledíme na kontury dne rozpouštějící se ve tmě. Přichází se na nás podívat jeden z vtipálků zajíců. Koukáme na sebe z oka do oka na vzdálenost necelých pěti metrů.
Ještě není ani jedenáct večer, když se obloha čistí a plní se hvězdami. Občas spadne meteor. Občas se ozve křepelka. Noc je teplá a vítr hebce hřejivý. Chytá se další kalous. Prvním ranním pěvcem v síti, kterého přináší ve tři ráno Petr, je rákosník velký s maďarským kroužkem. Můj první zahraniční kroužek. Dalším ptákům jako by se nechtělo. Trvá hodinu a půl, než se chytá červenka, v pět rákosník obecný a další rákosník velký, v půl šesté samec stehlíka a teprve mezi šestou a sedmou hodinou přibývají další čtyři rákosníci obecní, budníček menší, dvě koňadry, stará známá cvrčilka zelená s mým kroužkem, pěnice hnědokřídlá a dva černohlávci. Tím to končí. Na severozápadě se obloha začíná černat. Poslední chycené ptáky dokumentačně fotím ve slunečních paprscích na pozadí kovově temného nebe.
Ptáků moc nebylo, ale rozhodně to stálo za to. Jedině praxí člověk v tomto případě získává tolik potřebné zkušenosti.

Rákosník obecný (Acrocephalus scirpaceus) ve vycházejícím slunci proti černé bouřkové obloze.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *