Pátek 3. května
Máme před sebou pátý ročník setkání Klubu 300, který je tentokrát svolán na jižní Moravu. Přechod studené fronty s deštěm a ochlazením přinesl v posledních dnech velice zajímavá pozorování. Přemek Svoboda včera (2.5.2013) v 8:30 vyfotil u benzínové pumpy v Tovačově na drátech elektrického vedení společně s vlaštovkami obecnými i jednu vlaštovku skalní. Čtvrté pozorování pro ČR. Když už se balím a chystám se k odjezdu na jih, volá mi vzrušeným hlasem Radek Holiš, že právě pozoruje v centru Kroměříže na řece Moravě také vlaštovku skalní. Neuvěřitelné! Později se dovídám, že se za ní vydalo hned několik ornitologů a měli úspěch. Nabírám dvě členky klubu a vyrážíme. Je jasné, že dnešní podvečer na břehu Novomlýnské zdrže bude ve znamení prohlížení každé vlaštovky lovící nad vodní hladinou.
Po příjezdu do Strachotína jsou skutečně nad vodou stovky břehulí a vlaštovek. Mám sebou kolo, tak se jedu projet směrem k Šakvicím. Hladina je vcelku klidná, na březích posedává 10 pisíků a nade mnou štěbetají břehule v neuvěřitelných počtech. Prohlížím asi dvě stovky vlaštovek slétujících se na zábradlí přečerpávací stanice. Na západě se protrhává nízká šedá oblačnost, aby se slunce vějířem paprsků dotklo vodní hladiny. Na břehu nad kempem narůstá počet postav s dalekohledy.
Vítáme se a počasí se lepší. Když pak sedíme pozdě do noci kolem stolků v kempu, obloha svítí hvězdami a atmosféru večera doplňuje neúnavným zpěvem slavík.
Sobota 4. května
Vstáváme brzy, abychom v šest mohli vyjet. Obloha je jasná, panuje téměř bezvětří. Cestou k Mutěnickým rybníkům se stavujeme na jednom menším mokřadu. Z rákosí se ozývají modráčci, rákosníci proužkovaní a cvrčilky slavíkové. Bahňáků je tu jen pár, ale je mezi nimi i pět jespáků šedých. Mezi husami velkými pozorujeme jednu běločelku. Výprava z MOSu, která se k nám později přidává, nás informuje úspěšném ranním pozorování vlaštovky skalní v Kroměříži. Tohle je silné lákadlo, kterému několik klubáků neodolá a vyráží tam také.
Závěrečný úsek k Mutěnickým rybníkům absolvujeme po opuštěné asfaltce z Dolních Bojanovic. Projíždíme zvlněnými poli zářícími sytou zelení a žlutí. Malebnost tohoto koutu přírody je podtržena nulovým provozem, modrou oblohou a mírným větříkem. V severním cípu Srálkovského rybníka loví s desítkou rybáků černých také dva bělokřídlí. Pozorovat nadšení z každého nového druhu, které projevují naši začínající kolegové, je kouzelné. V tenké vrcholové větvi uschlého topolu hnízdí v dutině s drobným otvorem strakapoud malý. Ostrov uprostřed Třetího Zbrodu je plný chechťáků, rybáků obecných a mezi nimi sedí na hnízdě také pár racků černohlavých. Je tu nádherně a člověk by tu mohl klidně trávit celý den, aniž by se nudil.
Přes městečka lemující pravý břeh Moravy se přesouváme k zamokřeným polím u Lanžhota. Zastavujeme, vystupujeme a Zdeněk hned povídá: Všimli jste si toho mandelíka? Cože?, nevěřím svým uším. Taky jsem měl pocit, že to byl on, přidává se Franta. Několik dalších kolegů souhlasí s tím, že ptačí silueta sedící uprostřed Moravské Nové Vsi na drátě nejvíc odpovídala mandelíkovi – typický posez a silný zobák… Jedno auto se dokonce hned vrátilo, ale pták už tam nebyl. Tohle by byla bomba. Bohužel šlo u všech jen o velice krátké pozorování proti slunci. Po zběžné prohlídce lokality, kdy se vzduch tetelí a na loužích jsou vidět jen vodouši bahenní, se domlouváme, že se ještě jednou všichni do Moravské Nové Vsi podíváme. Po mandelíkovi tu ale není už ani památky. Pokud to byl on, tak už může být kdoví kde. Škoda. Tohle jsme prokaučovali. Poučením pro příště je reagovat okamžitě. Přidávají se k nám vlaštovkáři, kteří tentokrát v Kroměříži neuspěli.
Na kraji Břeclavi se zastavujeme u Tesca, abychom si koupili svačinu. Při té příležitosti pozorujeme tri chocholouše obecné a krahujce. Zběžně později prohlížíme Mlýnský a Prostřední rybník u Lednice. Sledujeme kormorány na hnízdech na Hlohoveckém rybníce a zastavujeme u kostelíka ve vesnici, abychom omrknuli mělčiny u Hraničního zámečku. Loví tu jeden tenkozobec a podél rákosin jsou rozptýleni vodouši bahenní a několik jespáků bojovných. Je překvapivé, že bahňáků jsme dnes i na vhodných místech potkali velice málo.
Kolem Nesytu a přes Bulhary se blížíme k hrázi Novomlýnské zdrže VDNM. Sluničko hřeje, obloha je jako vymetená, nad vodou se houpají racci chechtaví a z houštiny zpívá slavík. Sedíme chvíli na břehu a přes Šakvice se vracíme do kempu. Jsme za těch 10 hodin v terénu docela unavení. Zbývá krátký odpočinek a před sedmou kráčíme po severní straně Strachotínského rybníka Sklepní ulicí ke sklípku, kde máme domluvené posezení. Je nádherný večer, ozývá se zpěv sedmiláska a z lavic před sklípkem sledujeme dospělého orla mořského přelétající třikrát po sobě v naší těsné blízkosti nad rybníkem.
Koštujeme vína, připíjíme na zdraví, na ptáky i na setkání a večer se mění v noc plnou hvězd, blikání svíček a slavičího tlukotu. Když se kolem půlnoci vracíme do kempu tak jeden slavík předává slovo druhému v padesátimetrových intervalech a nám je víc než příjemně.

Rybák bělokřídlý (Chlidonias leucopterus) a strakapoud malý (Dendrocopos minor) od Mutěnických rybníků.
Neděle 5. května
Trochu si přispáváme, ale ne moc. Obloha je zatažená, v noci vydatně pršelo. S některými se loučíme, ale většina nás ještě jede navštívit step u Pouzdřan. Okolní krajina je z nadhledu v úrovni koruny stepního kopce nádherná. Masiv Pálavy i jezera pod ní máme jako na dlani. Step je rozkvetlá a oblohu nad ní vyplňují svými hlasy vlhy a rorýsi a v keřích se ozývají pěnice hnědokřídlé, vlašské a krutihlavi. Je zajímavé, že vedle tradičních lejsků bělokrkých několikrát pozorujeme i lejsky černohlavé. Letošní jaro je jich všude plno. Dokonce vidím samce s potravou v zobáku. Nejspíš ji měl pro sebe, ale stejně je to zvláštní. Na uschlých stéblech vysokých bylin posedávají tři nádherní bramborníčci hnědí a Majka pozoruje v nižších partiích stepi dudka. Dole u aut se pak loučíme a rozjíždíme se po celé republice. Někteří míří ještě k Záhlinicím, kde se opět objevil jespák skvrnitý a později mi Zdeněk telefonuje, že byli úspěšní. Muselo to pro ně být velice milé zakončení letošního setkání, kterého se zúčastnily téměř tři desítky ornitologů i ptáčkařů z celé republiky. Dámy a pánové, díky za příjemné shledání.