birdwatcher.cz

27.- 28.9.2016: Když se hrají budníčci…

Bylo by fajn, kdyby se chytali nějací budníčci, říkám si po půlnoci, kdy pouštím pod osmnáctkou umístěnou napříč pruhem křovin mix hlasů budníčků a králíčků. Den volna uprostřed týdne mě překvapil i potěšil. Vymyslet program na noc, která tomuto dni předchází, mi moc práce nedalo. Jsem zase v polích jižně od Vyškova a díky síti nahlížím do fenoménu zvaného podzimní tah ptáků. Zvečera jsem chytil červenku a drozda. Jsem zvědavý, co se ukáže nad ránem, ale moje očekávání nejsou nijak přehnaná.
Obloha uprostřed noci je jako vymetená, teplota klesá k pouhým 7°C, ale rosy moc není. Opustit vyhřátý spacák každou hodinu mi dělá trochu problém, ale vstávám poctivě. Několikrát vidím padat hvězdu. Prvním ptákem ve dvě v noci je černohlávek, o dvě hodiny později další a za další hodinu je doplňuje první červenka. Mezi šestou a sedmou hodinou se chytají převážně červenky. Po sedmé hodině začíná fungovat nahrávka a v síti se objevují budníčci menší, ale i rehek zahradní a drozd zpěvný. V půl osmé se výčet druhů rozrůstá o králíčka obecného a lindušku lesní. Ovšem tím nejhezčím překvapením je výrazně zbarvený budníček visící vedle budníčka menšího. Dlouho jsem si představoval, jak tento druh v reálu asi vypadá a jaké budu mít pocity, až ho jednou v síti najdu. Pokud se tak vůbec stane. A teď je to tady – ze síťoviny vyplétám hosta z daleké Sibiře, BUDNÍČKA PRUHOHLAVÉHO. Udělal jsem dobře, že jsem do polí vyrazil i tentokrát.
Po osmé hodině končí v síti početná letka dalších budníčků menších a modřinek. Jednotlivě jsou mezi nimi koňadry, budníčci větší a nějaký ten černohlávek. Vyplétání zamotaných štípajících modřinek mi zabere několik dlouhých minut. Vítr nabírá na síle a během práce registruji hlas kulíka zlatého přicházející z oblohy. Před osmou síť stahuji, abych mohl zpracovat opeřence v pytlících.
Tentokrát to vyšlo skvěle, sice jsem v brzkých ranních hodinách venku pěkně vymrzl, ale kroužky dostalo 43 ptáků 11 druhů. A ten sibiřský budníček byl skutečnou třešničkou na dortu dnešního rána. Nejspíš šlo o kouzlo čtrnácté noci na stejném místě. Kéž by se to stalo pravidlem. 🙂

Budníček pruhohlavý (Phylloscopus inornatus) – nečekaný host ze Sibiře.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *