Některá pozorování jsou nezvyklá tím, s jakou pravděpodobností mohou nastat. Například před dvěma roky – 22.4.2011 – jsem ráno (6:20) na kole frčel do práce a cestou mě na Křižíkově ulici v Brně překvapilo u silnice hejno 40 brkoslavů severních. Dopoledne (11:00), cestou na oběd, jsem pak pozoroval jedny z prvních tohoročních rorýsů ve městě. Říkal jsem si, jak výjimečné je to spojení – jeden z posledních zimujících druhů se setkal s jedním z posledních navrátilců na hnízdiště. Nenapadlo mě, že se podobná situace může brzy opakovat.
Letošní dlouhá zima u nás řadu zimujících druhů zdržela a navíc patřila k těm, kdy se tady dala běžně vidět hejna brkoslavů. Náhlé oteplení v posledních dvou týdnech doprovázel doslova jarní příval ptačích druhů vracejících se z jihu. Zprvu to vypadalo na jisté zpoždění, ale objevili se už i rorýsi a to snad i o nějaký den dříve, než obvykle. No a já si říkal, jestli se mi opět poštěstí vidět alespoň během jednoho dne rorýsy a brkoslavy?
Zvonivý hlas malého hejnka brkoslavů mě na sebe upozornil včera na ulici Stránského a později odpoledne na Královopolské. Hlavu jsem si mohl vykroutit, ale rorýs žádný. Dnes ráno (6:05) jsem ze zvědavosti prohlížel stromy podél cyklostezky na Královopolské, jestli brkoslavy zase neuvidím. Zvonění je prozradilo – 12 jich sedělo skoro ve stejných místech, co včera. Chvíli jsem si je prohlížel, pak jsem sednul na kolo a stačilo ujet necelých 50 metrů a zahlédl jsem na obloze známé třepotavé siluety. Malý příruční dalekohled mám stále u opasku, proto nebylo složité si ověřit, že jde skutečně o první dvojici rorýsů, kterou letos vidím. Brkoslavi a rorýsi s odstupem několika sekund! Jsem zvědavý, jestli se to někdy v budoucnu ještě bude opakovat? 🙂