birdwatcher.cz

16.11.2013: Pár sobotních zastávek

Po jasné noci to ráno vypadá na slunečný den. Cestou k jihu ale přízemní mlžný opar začíná houstnout a vystupovat do větší výšky. Dohlednost klesá, nemá cenu jezdit do polí. Sluce se sice mlhou zřetelně prodírá, otázkou ale zůstává, kdy a jestli vůbec se dnes rozpustí.
Jedu se mrknout k Vrkoči. Vodní hladina vytrvale stoupá, ale pořád je tu dostatek mělčin k tomu, aby zásobily potravou sedm kolih. Ty se naštěstí pohybují blízko břehu. Dál by je kryla mlha, ze které se kvičením ozval chřástal vodní.
Starý rybník je vypuštěný, ale mlha je stále ještě dost hustá na to, abych podrobně prohlédl vzdálený severní břeh, kde se zdržují racci. Zaznamenávám jen jejich siluety v podobě světlejších skvrn, v jejichž blízkosti postávají větší skvrny volavek popelavých.
Následují Novomlýnské nádrže. Mlha se rozpouští, ale pořád překáží. Prohlížím dvě stovky chocholaček, mezi kterými je asi 10 hoholů, minimálně 4 kaholky a jedna hoholka. Na vodě svítí také 11 roháčů.
Podél druhé strany silnice právě s křikem přeletuje čtveřice sýkořic. Je zajímavé, že nejsou slyšet husy. Na obloze se sice ukázalo asi 10 ptáků, ale to je všechno. Za ostrůvky Věstonické zdrže je jich také vidět pár stovek, ale jinak je tu pusto a prázdno. Jako by někam zmizely. Ostrůvky jsou plné kormoránů, jsou vidět dva orli mořští a párek morčáků velkých.
Nad Pernou je obloha čistě modrá. Jdu se projít k Soutěsce, ale na skalních stěnách si na zedníčka hrají jen koňadry, rehek domácí a dnes i žluna zelená. Čo už?
Pod Pavlovem se opět nořím do řídké mlhy, ale dohlednost je zase o kousek lepší. Stoupám na břeh Novomlýnské nádrže a z jedné pozice sčítám 80 roháčů. Dalších 17 přidávám z hráze u Dolních Věstonic.
Dalších 24 roháčů je vidět na Věstonické zdrži. Jeden pár dokonce toká. Vidět jsou také čtyři samice morčáka malého a další pár morčáků velkých. Občas nade mnou přelétne menší hejno hus. Kdepak jsou všechny ostatní?
Vracím se domů. Po obědě mi postupně volá několik kamarádů birderů z Tovačova. Mají za sebou pozorování pěnice malé – nového druhu pro ČR. Objevil ji Luboš Doupal. Neuvěřitelné!! Letošní rok je na nové druhy opravdu výživný.

Hoholka lední (Clangula hyemalis) na Mušovské zdrži VDNM.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *